Indijski oficir i dva vojnika poginuli su u ponedjeljak uveče u sukobu sa kineskom vojskom, saopštila je vojska te zemlje.
Sukob indijske i kineske vojske se dogodio duž linije razgraničenja u regionu Ladak, tokom pojačanih tenzija zbog spora oko granice između dvije zemlje.
“Tokom procesa deeskalacije u Dolini Galvan, sinoć je došlo do nasilnog obračuna, u kojem je bilo žrtava. Na indijskoj strani, stradali su oficir i dva vojnika. Visoki vojni zvaničnici obje strane sastali su se na mjestu sukoba kako bi ublažiti situaciju “, rekao je portparol indijske vojske.
Situacija na ovom području pogoršala se 5. i 6. maja, kada je došlo do sukoba 250 kineskih i indijskih vojnika. Sličan incident ponovio se i 9. maja, prenosi RTS.
Granični spor Indije i Kine traje decenijama i uključuje 3.488 kilometara dugu demarkacionu liniju, formiranu nakon rata dvije zemlje šezdesetih godina.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet

