Thursday, 28. March 2024.
Unsko-sanski kanton 14° C Light Rain

30. Juna. 2014. Sport, Vijest dana
Sudije caruju SP-om u Brazilu: Penal nad Robbenom nova fatalna greška u nizu

Sinoćnji penal koji je dosuđen za Holandiju u sudijskoj nadoknadi drugog poluvremena izbacio je Meksiko sa Svjetskog prvenstva u Brazilu, a ispostavilo se da je to samo jedna u nizu grešaka sudija na ovom prvenstvu.Sam Robben je nakon meča priznao da je nekoliko puta simulirao prekršaj kako bi iznudio penal na toj utakmici, ali i dodao kako je dosuđeni penal u 94. minuti zaistao postojao. Međutim, pogleda li se snimak vidljivo je da je sudija itekako “navukao” taj penal za Holandiju.

Na ovaj način Holandija je uz pomoć sudija prošla u četvrtfinale SP-a, dok je put Meksika na ovom prvenstvu zaustavljen. Čini se potpuno nevjerovatnim da sudija u samom finišu utakmice svira ovakav penal i tako direktno odluči pobjednika duela, kao da se radi o kakvoj seoskoj ligi, a ne planetarnom izlogu nogometa.Podsjetimo, na isti način je i naša reprezentacija, u režiji sudija, završila svoj put na ovom SP-u, nakon što su sudije zbog nepostojećeg ofsajda poništile gol Edina Džeke protiv Nigerije. Bijes naših navijača na sebe je navukao sudija sa Novog Zelanda Peter O'Leary.

Sudija Yuichi Nishimura iz Japana svirao je nepostojeći penal za Brazil protiv Hrvatske, kojoj je, usput, u toj utakmici poništen regularan gol.

Sudija je pomogao i Urugvaju da eliminiše Italiju sa SP-a, nakon što je prestrogo isključen Marchisio.

Također, bilo je još sudijskih grešaka koje ipak nisu direktno utjecale na konačan ishod poput nedosuđenog jedanaesterca za Portugal u utakmici protiv Njemačke (4:0 za Nijemce) ili poništenog gola Benzeme protiv Švicarske (5:2 za Francuze).

Sve ovo ukazuje na to da je sudijama omogućeno da kroje sudbinu ekipa na ovom SP-u, bez ikakvih naznaka iz FIFA-e da će makar u narednim utakmicama SP-a biti drugačije.