Wednesday, 17. December 2025.
Unsko-sanski kanton 2° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

14. Aprila. 2020. Zanimljivosti
Stručnjaci preporučuju da se navikavamo na nošenje maski jer koronavirus mijenja sve

Nošenje zaštitnih maski postat će naša svakodnevnica, to je nešto na šta se polako moramo navikavati, upozoravaju stručnjaci iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

“Različiti načini zaštite lica će, sigurni smo, postati norma za ljude širom svijeta”, upozorava stručnjak David Nabarro iz WHO-a, dodavši kako oboljenje COVID-19 neće nestati tek tako.

Naučnici još uvijek ne znaju kako izgleda oporavak onih koji su imali COVID-19, a Nabarro naglašava kako je svijet i dalje jako daleko od pronalaska vakcine za ovo oboljenje. Dodao je kako će ovaj virus napraviti revolucionarne promjene u svijetu, baš kao što su prije njega takve izmjene uzrokovali HIV/AIDS i kolera.

Prodaja zaštitnih maski i respiratora je drastično povećana zbog pojave koronavirusa, a sve više bolnica širom svijeta suočava se s problemom nestašice maski i medicinske opreme, prenosi BBC. Prema pravilu, svaki medicinski radnik mora staviti novu masku netom nakon kontakta sa zaraženom osobom.

Tema “zaštitne maske” pokrenula je brojne rasprave širom svijeta, a mišljenja su podijeljena. Mnogi stručnjaci smatraju da obične maske koje su svima dostupne ne pružaju adekvatnu zaštitu i da je potrebno uložiti novac u neke kvalitetnije. Drugi ipak insistiraju da obične maske nisu beskorisne, te kako funkcionišu čak i u velikim gužvama ljudi.

WHO smatra da, iako medicinska maska može ograničiti širenje određenih respiratornih virusnih bolesti, uključujući i COVID-19, upotreba samo maske nije dovoljna. WHO također smatra da maske mogu uzrokovati i probleme s disanjem, kao i “lažni osjećaj sigurnosti”.

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

11.12.2025 Kakao chia puding
RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision