Nakon produženja zabrane izvoza oblovine i peleta do 31. januara naredne godine postoje i viđenja da bi zabranu, posebno oblovine,trebalo i produžiti kako bismo zaštitili domaće proizvođače koji finalizuju drvo.Zemlja koja izvozi cijepano drvo, a ne finalni proizvod ima ogroman problem jer time uskraćuje sirovinu za drvnu industriju.
Odluku Savjeta ministara BiH o zabrani izvoza oblovine treba produžiti kako bismo mogli da sagledamo efekte zabrane, te da bi organizovali unutrašnje tržište i prije svega obezbjedili kvalitnu sirovinu industriji namještaja, kažu nam u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
U nedostatku otpada iz pilana i drugih sektora drvoprerađivačke industrije, a zbog velike potražnje za peletom čitavi trupci sijeku se i melju u manje komade i od njih se pravi pelet, što za sobom ostavlja nepopravljivu štetu.
U Spoljnotrgovinskoj komori BiH se nadaju da će i entitetske vlade zajedno sa javnim preduzećima koja gazduju šumama sagledati ovu problematiku i u budućem vremenu obezbjediti da se primarno zadovoljavaju potrebe za kvalitetnim trupcima za domaću industriju.Smatraju da se tržišni viškovi ovakvih proizvoda kad se zadovolje domaće potrebe daju u prodaju, pa i na trećim tržištima uz odgovarajuće fiskalne prihode koje bi država mogla po tom osnovu kroz razne takse da naplati.