Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 8° C Broken Clouds

12. Jula. 2018. Izdvojeno, Sport
SP Rusija 2018: U finalu Francuska i Hrvatska

Fudbalska reprezentacija Hrvatske plasirala se u finale Svjetskog prvenstva u Rusiji nakon što je večeras u Moskvi poslije 120 minuta pobijedila Englesku s 2:1 (0:1, 1:1). Hrvati su ovim trijumfom došli do najvećeg uspjeha u historiji te nadmašili rezultat slavne ekipe koja je 1998. u Francuskoj osvojila bronzu.

Utakmica nije najbolje počela za Hrvate jer su Englezi poveli već u 5. minuti. Kieran Trippier je iz slobodnog udarca sjajno pogodio s 18 metara i doveo svoju ekipu u vodstvo.

Hrvatska je nakon primljenog gola pokušavala doći do izjednačenja, dok su Englezi opasno prijetili preko Sterlinga i Kanea, koji je u 30. minuti imao priliku da udvostruči prednost, ali je golman hrvatske reprezentacije Subašić odbranio njegov udarac.

U drugom poluvremenu Hrvatska je bila mnogo konkretnija u napadu, a u 68. minuti konačno je uspjela da slomi otpor Engleza. Vrsaljko je dobro ubacio, a Perišić utrčao u peterac i ispred Walkera poslao loptu u gol za izjednačenje.

Pogodak je dao krila Hrvatima koji su u potpunosti preuzeli inicijativu nad zbunjenim Englezima, a samo tri minute kasnije mogli su i do potpunog preokreta. Perišić je “promiješao” odbranu Engleske i šutirao oštro po zemlji, ali je lopta pogodila stativu.

Do isteka 90. minute rezultat se nije mijenjao te se ušlo u produžetke.

Hrvati su smogli snage i u trećim uzastopnim produžecima u nokaut fazi uspjeli su izaći kao pobjednici. Ipak, prvi su ponovo zaprijetili Englezi preko Stonea, koji u 99. minuti nakon kornera visoko skače i šalje loptu u desni ugao, a Vrsaljko na gol liniji sprečava siguran pogodak.

Uzvratili su Hrvati u posljednjoj minuti prvog produžetka preko Mandžukića čiji šut brani Pickford.

Ipak, u 109. minuti Hrvatska uspijeva doći do drugog gola. Perišić je glavom ubacio loptu na peterac, Mandžukić bježi umornoj i neopreznoj odbrani Engleske i šalje loptu u mrežu za veliku pobjedu i historijski plasman u finale Svjetskog prvenstva.

Hrvatska će u nedjelju od 17 sati, na istom stadionu u Moskvi, igrati veliko finale protiv Francuske, dok će se dan ranije u Sankt Peterburgu sastati Belgija i Engleska u meču za treće mjesto.