Wednesday, 1. May 2024.
Unsko-sanski kanton 16° C Light Rain

26. Juna. 2018. Sport
SP Rusija 2018: Portugal, Španija, Urugvaj i Rusija se plasirali u osminu finala
Portugal je igrao protiv Irana i došao je do boda uz veliku pomoć arbitra Enriquea Caceresa. Pogodak odluke pao je u 45. minuti kada je eurogol postigao Quaresma, no Iranci, koji su ovim rezultatom ispali sa Mundijala, će imati mnogo razloga da mrze paragvajskog arbitra.

Naime, Caceres je najprije u 53. minuti u konsultaciji sa VAR-om svirao penal nad Ronaldom za aktuelne evropske prvake kojeg je najbolji igrač svijeta promašio – tačnije sjajno ga je odbranio Beiranvand, a potom je u 83. minuti Caceres zatražio pomoć VAR-a još jednom.

Ovaj put je Ronaldo namjerno udario Rezaeiana bez lopte i Caceres je uz asistenciju VAR-a želio provjeriti da li je Portugalac zaista udario Iranca. No, nakon što je ustanovio da je do udarca došlo, protivno pravilima je pokazao Ronaldu samo žuti karton. Kada se koristi pomoć VAR-a, odluka može biti samo poitivna ili negativna. Dakle, mogao je pokazati crveni karton Ronaldu ili ne pokazati ništa.

A onda je u 90. minuti Cedric očito igrao rukom u svom kaznenom prostoru, ali Caceres je dvije minute razmišljao da li da svira penal ili ne, te je ponovo otišao pregledati snimak. Ipak je pokazao na bijelu tačku, a Ansarifard je bio siguran za konačnih 1:1.

Španija je spasila bod u 90+3. minuti protiv Maroka i na taj način zauzela drugo mjesto. Boutaib je doveo Maroko u vodstvo u 14. minuti, ali je samo pet minuta kasnije Isco pogodio za 1:1. novo vodstvo Maroku je donio En Nesyri u 81. minuti, a duboko u sudijskoj nadoknadi Aspas je pogodio za konačnih 2:2. Španija će u osmini finala igrati protiv Rusije, a Portugal protiv Urugvaja.

Ranije jučer Urugaj je pobjedio Rusiju sa 3:0 i zauzeo prvu poziciju, druga je Rusija, treće mjesto zauzela je Saudijska Arabija pobjedom nad Egiptmo sa 2:1, dok je posljednji u grupi A Egipat bez bodova