
Stanje s migrantskom krizom u Bosni i Hercegovini je povoljnije nego prethodnih godina. U prihvatnim centrima na području Unsko-sanskog kantona trenutno boravi 700 migranata, a predstojeći hladniji dani i zima neće biti toliki izazov kao ranije.
Umjesto šatora koji ne ispunjavaju osnovne uvjete humanog stanovanja, danas se u kampu Lipa nadomak Bihaća nalazi na stotine kontejnera, a napravljene su i prostorije za održavanje higijene, te za obrazovne i slobodne aktivnosti.
Dva prihvatna centra u Bihaću mogu primiti i kvalitetno zbrinuti više od 2.000 ljudi u nevolji. I pored toga značajan broj njih boravi u napuštenim objektima. Naročito u Velikoj Kladuši.
“Većinom su ovi migranti, koji su van kampova, bliži granici s Evropskom unijom. Oni pokušavaju na taj način svakodnevno preći u Republiku Hrvatsku”, navodi Nermin Kljajić, ministar unutrašnjih poslova USK.
Od početka 2018. godine u Bosnu i Hercegovinu je ušlo više od 95 hiljada ilegalnih migranata. Iako najveći teret danas nosi Srbija, porast trenda migracija je prisutan i u našoj zemlji.
“Situacija s migrantima u BiH je danas povoljna. Bilježimo trend smanjenja dolaska u protekle dvije godine. Trenutno u prihvatnim centrima boravi oko 3.000 migranata. Region Zapadnog Balkana bilježi povećanje migracijskih kretanja, a i u BiH smo zabilježili blago povećanje dolaska novih migranata”, ističe Mirsad Buzar, pomoćnik direktora Službe za poslove sa strancima.
U Upravi policije USK kažu kako je od početka godine izvršena kontrola nad 7.120 migranata. Od toga je evidentirano 19 krivičnih djela.
“Možemo kazati kada su u pitanju krivična djela i prekršaji, da smo ove godine daleko zadovoljniji nego ranije što je slučaj bio. Nije bilo nekih značajnijih ni prekršaja ni krivičnih djela kada su migranti u pitanju”, kaže kantonalni ministar unutrašnjih poslova.
Među migrantima koji borave na području Unsko-sanskog kantona nabrojniji su državljani Afganistana. Sve je više i državljana Burundija, što do sada nije bio slučaj.
ZADNJE VIJESTI IZ USK
