Monday, 17. March 2025.
Unsko-sanski kanton 3° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

21. Augusta. 2014. Region, Vijesti
Slovenija: U Cerarovoj vladi tri stranke, Bratušek otpala

U budućoj slovenskoj vladi koju namjerava formirati pobjednik na srpanjskim prijevremenim izborima Miro Cerar bit će tri stranke s 52 glasa u parlamentu koji broji 90 zastupnika, odlučeno je sinoć na sastanku vodstva Stranke Mire Cerara (SMC) koja je zaključila da u vladu neće pozvati Savezništvo Alenke Bratušek (SAB), stranku koju vodi premijerka u odlasku.

Cerar je nakon sastanka vodstva stranke ponovio da kao zapreku za ulazak SAB-a u vladu, koja bi u tom slučaju imala četiri zastupnička glasa podrške više, vidi prvenstveno ambiciju Alenke Bratušek da postane nova članica Evropske komisije.

Nju je vlada u odlasku kandidirala kao jednu od tri istaknuta kandidata za povjerenika iz Slovenije, zajedno s Karlom Erjavcem i Tanjom Fajon. Potez dosadašnje premijerke kojom se kandidirala za mjesto u Bruxellesu budući premijer smatra spornim, ne isključujući mogućnost da njegova vlada u slučaju da Bratušek bude uključena u Junckerovu komisiju donese odluku kojom je smjenjuje i predloži drugog kandidata.

Cerarova stranka u prijašnjim se izjavama zauzimala da dosadašnji slovenski povjerenik u Europskoj komisiji Janez Potočnik dobije i treći mandat, a Cerar je najavio i pismo Junckeru kojim će zatražiti pojašnjenja o postupku izbora i imenovanja povjerenika.

Prema najavama predsjednika parlamenta Milana Brgleza sjednica parlamenta na kojoj će se glasati o izboru mandatara za sastav nove slovenske vlade održat će se u ponedjeljak, a nema sumnje da će Cerar dobiti potrebnu natpolovičnu većinu od najmanje 46 glasova.

Nakon toga, on u roku od dvije sedmice mora predložiti sastav vlade odnosno listu ministara.

U međuvremenu bit će zaključeni i detalji koalicijskog ugovora njegove stranke s Demokratskom strankom umirovljenika (DESUS) i Socijalnim demokratima (SD), manjinskim partnerima u novoj vladi.

Cerar je izjavio da će nova vlada vjerojatno imati 15 ministara, od čega će deset ministarskih mjesta pripasti njegovoj stranci, među ostalim i ključno ministarstvo financija. Ministar vanjskih poslova po svoj će prilici i dalje biti Karl Erjavec, predsjednik DESUS-a, dok predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Dejan Židan računa na mjesto ministra za gospodarstvo.

U opoziciji će ostati četiri stranke: Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše koji i dalje izdržava dvogodišnju kaznu zatvora zbog korupcijske afere Patria, zatim demokršćanska Nova Slovenija (NSI), Savezništvo Alenke Bratušek (SAB), te Udružena ljevica (ZL). Potonja krajnje lijeva stranačka grupacija, koja je uvrštenjem u zastupničke klupe bila i najveće iznenađenje proteklih izbora, već je zatražila održavanje izvenredne sjednice o privatizaciji i zahtijeva prekid postupka prodaje nekih velikih državnih poduzeća poput Telekoma Slovenije i Aerodroma Ljubljana, čemu je prije izbora bio naklonjen i Cerar koji je nakon pobjede na izborima promijenio retoriku u pogledu privatizacije, priznavši da se započeti postupci moraju okončati.

Slovenski mediji navode da djelovanje nove Cerarove vlade ostaje enigma jer je programska platforma njegove stranke prilično  apstraktna i široka, ali se slažu da će njeni prioriteti morati biti financijska stabilizacija i reforma javne uprave. Njemački konzervativni dnevnik

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” navodi da od Cerara koji u svoju vladu unatoč ranijim najavama nije uključio demokršćansku Novu Sloveniju

(NSI) ne treba očekivati krupnije reforme i da će to biti vlada kontinuiteta s djelovanjem vlade dosadašnje premijerke Bratušek.

 

ZADNJE VIJESTI IZ Region Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision