Saturday, 4. May 2024.
Unsko-sanski kanton 21° C Broken Clouds

26. Januara. 2019. Izdvojeno, Sport
Skandinavsko finale na SP: Danci i Norvežani igraju za zlato

U finalu Svjetskog prvenstva za rukometaše gledat ćemo skandinavski okršaj. Nakon Danske, u meč za zlato plasirala se sinoć  i Norveška.

Doduše, Norvežani protiv jednog od domaćina SP, selekcije Njemačke, nisu bili tako ubjedljivi kao Danci protiv Trikolora, ali opet su lakše nego očekivano izašli na kraj sa velikim protivnikom.

Nijemci su vodili tek u uvodnim minutama (3:1), a zatim su norveški rukometaši preuzeli kontrolu. Imali su blagu prednost, najviše tri razlike u prvom poluvremenu (10:13 u 26. minuti nakon realizovanog sedmerca Jondala), ali djelovali su vrlo samouvjereno.

U nekoliko navrata u drugom dijelu susreta imali su četiri gola viška, a u zadnjih desetak minuta Nijemci nisu uspjevali spustiti razliku na manje od minus dva.

Kada je Myrhol pogodio za 25:29 na minut i po prije kraja postalo je potpuno jasno da će reprezentacija sa sjevera Evrope slaviti u Hamburgu. Susret je na koncu zaključen sa rezultatom 25:31, što je ujedno bila i najveća prednost Norveške.

Radost Norvežana pomutila je povreda Magnusa Roda, najboljeg strijelca ekipe u ovom susretu (sedam pogodaka). Njegov nastup u finalu pod velikim je upitnikom.

Kod Njemačke, kojoj je ovo bio prvi poraz na SP, najefikasniji je bio Gensheimer (sedam golova).