Friday, 17. May 2024.
Unsko-sanski kanton 20° C Clear Sky

14. Januara. 2016. Sport, Vijesti
Rukometaši BiH osigurali nastup u baražu za SP 2017.

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u dodatne kvalifikacije (baraž) za nastup na Svjetskom prvenstvu 2017. godine u Francuskoj. U odlučujućem susretu pretposljednjeg, 5. kola kvalifikacija rukometaši BiH večeras su u Hlohovecu pobijedili direktog konkurenta za prvo mjesto u Prvoj grupi selekciju Slovačke sa 26:24 (13:12).

Domaći rukometaši bolje su otvorili susret, a bh. tim je sustizao minimalnu prednost do 12. minute, a zatim preuzeo vodstvo 7:5. Prednost su održavali do 20. minute, kada su Slovaci poravnali rezultat, a zatim poveli sa 12:10. Izabranci selekotra Dragana Markovića ipak su u finišu mini serijom 3:0 uspjeli da preokrenu rezultat i da prvi dio okončaju s minimalnom prednosti 13:12.

U nastvaku bh. reprezentacija je preko Dejana Malinovića došla do brzog gola, a prednost je održavala sve do osam minuta prije kraja kada su Slovaci poravnali na 21:21, a zatim i na 23:23. Pogocima Senjamina Burić i Muhameda Zulfića u posljednje dvije minute bh. tim imao je dva gola prednosti. Slovaci su se uspjeli ponovo približiti 25:24, da bi posljednjem napadu Zulfić novim golom postavio konačan rezultat, koje je reprezentaciju BiH odveo u baraž.

U bh. timu najefikasniji je bio Zulfić sa šest golova, Malinović, Burić i Tarabochia su postigli po pet, a Prce tri gola, dok je kod Slovaka Antl je postigao šest golova.

U posljednjem kolu kvalifikacija bh. rukometaši 17. januara u Tuzli dočekuju ekipu Litvanije, ali taj susret neće imati rezultatski značaj jer je bh. tim osigurao prvo mjesto u grupi.

Žrijeb baraža, koji će se igrati sredinom juna ove godine, bit će 31. januara, posljednjeg dana Evropskog prvenstva, koje u petak počinje u Poljskoj.

Ukupno će se žrijebati sedam parova, od kojih pet s ekipama iz kvalifikacija te ekipama ranigarnih od četvrtog do 8. mjesta s EP-a u Poljskoj. Ostala dva para činit će ekipe od 9. do 12. mjesta s EP-a.

Reprezentaciji BiH ovo je sedmi put da učestvuje u baražu za svjetska i evropska prvesntva, a dosad je samo jednom igrala u završnici SP-a i to 2015. u Kataru.

Rezultati i tabela u Prvoj grupi kvalifikacija za SP 2017.

Rezultati 5. kola kvalifikacija za Svjetsko rukometno prvenstvo 2017. godine u Francuskoji i tabela u Prvoj grupi:

Hlohovec: Slovačka – Bosna i Hercegovina 24:26 (12:13)

Kaunas: Litvanija – Kosovo 42:23 (21:11)