Saturday, 18. May 2024.
Unsko-sanski kanton 11° C Clear Sky

29. Juna. 2016. Sport, Vijesti
Rezime osmine finala Eura: Najbolji igrači svakog meča i ostale zanimljivosti

Vrijeme brzo prolazi i već smo se oprostili od 16 reprezentacija Evropskog prvenstva u Francuskoj. Iza nas je osmina finala i na red je došlo podsjećanje na najbolje igrače svakog meča te faze, na zanimljivosti, kao i na trenutni UEFA-in izbor pet najboljih igrača Eura.

Među osam najboljih selekcija Evrope plasirali su se Poljska i Portugal, Vels i Belgija, Njemačka i Italija te Francuska i Island. Najveće iznenađenje osmine finala je ispadanje Engleske koju je rezultatom 2:1 porazio Island, zemlja koja je napravila nevjerovatan pomak u posljednjih šest godina. Naime, Island je kvalifikacije za Euro 2012 okončao na četrvtom mjestu grupe H u kojoj je bilo pet reprezentacija. Island je imao četiri boda nakon osam kola, dok je na ovom Euru u grupi F osvojio pet bodova iz tri kola.

Rezime 3. kola Eura: Najbolji igrači svakog meča i ostale zanimljivosti

Na Euru je do sada postignuto ukupno 88 golova, a odigrana su 44 meča. Dakle, u prosjeku po meču vidimo tačno dva pogotka. U osam utakmica osmine finala postignuto je 19 golova.

Vodeći strijelci Eura su Gareth Bale (Vels), Alvaro Morata (Španija) i Antoine Griezmann (Francuska) koji su postigli po tri pogotka.

Najbolji igrači svakog meča osmine finala:

Xherdan Shaqiri (POLJSKA – Švicarska 1:1, 4:5 nakon penala)
Gareth Bale (VELS – Sjeverna Irska 1:0)
Renato Sanches (PORTUGAL – Hrvatska 0:0, 1:0 nakon produžetaka)
Antoine Griezmann (FRANCUSKA – Republika Irska 2:1)
Julian Draxler (NJEMAČKA – Slovačka 3:0)
Eden Hazard (BELGIJA – Mađarska 4:0)
Leonardo Bonucci (ITALIJA – Španija 2:0)
Ragnar Sigurdsson (ISLAND – Engleska 2:1)

*Zanimljivosti osmine finala:

– Golman Hugo Lloris (Francuska) nije se susreo ni sa jednim udarcem iz igre u njegov okvir gola. Rumunija, Albanija, Švicarska i Republika Irska su sve šuteve u okvir gola u sudarima s Francuskom uputili nakon prekida.
Engleska je protiv Islanda oba gola primila u prvih 18 minuta. Posljednji put to joj se desilo u novembru 2007. godine kada je u posljednjem kolu kvalifikacija za Euro poražena od Hrvatske sa 3:2 i time izgubila sve šanse za plasman u završnicu.
Kolbeinn Sigthorsson (Island) je svojim prvim udarcem u okvir protivničkog gola postigao gol Englezima. Za prvi udarac u okvir gola na Euru bile su mu potrebne čak 263 minute.
Španija je na evropskim prvenstvima posljednji put izgubila sa više od jednog gola razlike na Euru 1988. godine kada je sa 2:0 poražena od Njemačke. Istim rezultatom porazila ih je Italija na ovom Euru.
Španija je protiv Italije u prvom poluvremenu sakupila 210 tačnih pasova, što je njen najgori učinak kada se u obzir uzme samo prvo poluvrijeme na utakmicama evropskih prvenstava od finala Eura 2008. godine kada su sa 1:0 savladali Njemačku.
Kevin de Bruyne (Belgija) je učestvovao u 33 od 100 golova koliko ih je postigla Belgija pod vodstvom Marca Wilmotsa. De Bruyne je postigao 13 golova i dodao 20 asistencija.
Eden Hazard (Belgija) je upisao tri asistencije na Evropskom prvenstvu. Tačno toliko asistencija je imao u cijeloj protekloj sezoni Premiershipa.
Mario Gomez (Njemačka) je postigao pet golova za Njemačku na evropskim prvenstvima i po tome je na prvom mjestu svoje zemlje zajedno sa Jurgenom Klinsmannom.
Jerome Boateng (Njemačka) je protiv Slovačke postigao svoj prvi gol za Njemačku u svom 63. nastupu.
Francuska je oba gola u preokretu protiv Republike Irske (2:1) postigla za samo 225 sekundi. Strijelac golova je bio Antoine Griezmann.
– Gol Robbiea Bradyja (Republika Irska) iz penala protiv Francuske najbrži je gol iz penala na evropskim prvenstvima i postugnut je nakon samo jedne minute i 58 sekundi igre.
– Pobjeda Francuske protiv Republike Irske (2:1) prva je pobjeda Francuske u nokaut fazi evropskih prvenstava nakon 2000. godine kada je u finalu nakon produžetaka poražena Italija.
Portugal se šesti put plasirao u četvrtfinale evropskih prvenstava i po tome je najuspješnija reprezentacija u historiji.
Portugal je protiv Hrvatske uputio ukupno dva šuta u okvir gola. Prvi šut je stigao u 116. minuti i osmoj skundi, a drugi jednu sekundu kasnije.
Nani (Portugal) je u meču protiv Hrvatske upisao svoj 100. nastup za Portugal.
Vels je prva reprezentacija evropskih prvenstava nakon Grčke 2004. godine koja je do pobjede u nokaut fazi stigla sa samo jednim šutem u okvir gola.
Poljska je pobjedom nad Švicarskom nakon penala stigla do svog prvog plasmana u četvrtfinale evropskih prvenstava.