Thursday, 28. March 2024.
Unsko-sanski kanton 15° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

24. Jula. 2014. Bosna i Hercegovina, Izdvojeno, Vijesti
Rekorderi u regionu – Policijsku pratnju u BiH ima 31 funkcioner

U Bosni i Hercegovini policijsku pratnju u kretanju, odnosno vožnji, ima čak 31 funkcioner, po čemu je rekorder u regionu, a vjerovatno i u Evropskoj uniji.

Kada je u pitanju nivo BiH, policijsku pratnju ima ukupno 19 osoba, od čega po odluci Savjeta ministara BiH njih 15, i to sva tri člana Predsjedništva BiH, devet ministara Savjeta ministara BiH i šest članova Kolegijuma Doma naroda i Predstavničkog doma parlamenta BiH. Inače, prema odlukama Savjeta ministara BiH ukupno 21 osoba ima pravo na policijsku pratnju, međutim neki od njih ne žele da je koriste.

Pored ovoga, a po odluci direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, koja je donesena na zahtjev pravosudnih institucija u BiH, policijsku pratnju dobile su još četiri osobe, među kojima su predsjednik Suda BiH, glavni tužilac Tužilaštva BiH i jedan tužilac.

“To je nenormalno i kao rijetko gdje u svijetu. Pojedini ministri u Savjetu ministara BiH ne žele tu pratnju i mi ih ne pratimo, ali pratimo neke funkcionere pravosudnih institucija, što je besmisleno, kao što je slučaj sa Dianom Kajmaković, tužiocem Tužilaštva BiH”, ispričao je izvor “Nezavisnih”, blizak Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH.

Isti izvor navodi da se Kajmakovićeva prati zbog slučaja koji je vodila protiv Zijada Turkovića, što je apsurd, jer sudija Suda BiH koji je osudio Turkovića uopšte nema policijsku pratnju.

Što se tiče nižih nivoa vlasti, policija osigurava i prati ukupno 12 funkcionera, od čega devet u FBiH i svega tri u RS.

Federalna uprava policije Uredbom o određivanju ličnosti u FBiH koje se posebno osiguravaju prati i osigurava predsjednike i potpredsjednike FBiH, premijera i zamjenika premijera FBiH, predsjedavajućeg Zastupničkog i Doma naroda Parlamenta FBiH, te federalnog ministra unutrašnjih poslova.

Pored ove zvanične uredbe, policijsku pratnju u kretanju masovno koriste i direktori policijskih agencija i tijela u FBiH, što je, kako kažu upućeni, potpuno nezakonito i bespotrebno.

U RS je situacija najbolja, pa tako policijsku pratnju u kretanju koristi samo troje funkcionera, i to predsjednik i premijer RS i predsjednik Narodne skupštine RS.

“Republika Srpska je po tom pitanju u okviru prosjeka, a što se tiče FBiH i BiH, s obzirom na organizaciju i zajedničke institucije, tu ima pretjerivanja, jer ne treba zaboraviti ni troškove obezbjeđivanja šefova pojedinih policijskih tijela u FBiH koji takođe koriste pratnje”, rekao je Gojko Vasić, direktor Policije RS.

Prema nezvaničnim informacijama, pored direktora Federalne uprave policije, i pojedini kantonalni ministri unutrašnjih poslova rijetko gdje idu bez policijske pratnje.

Kada su u pitanju zemlje regiona, nakon BiH, koja ima ubjedljivo najviše funkcionera koje policija prati u stopu, slijedi Srbija, gdje se osim predsjednika države, Vlade i Skupštine policijskim i vojnim vozilima prate ministri unutrašnjih poslova, načelnik Generalštaba Vojske Srbije i šefovi obavještajnih službi.

U Hrvatskoj policijsku pratnju u kretanju imaju predsjednik države i predsjednik Vlade RH, a po potrebi, odnosno po procjeni nadležnih policijskih i obavještajnih struktura, i neki drugi zvaničnici.

Pored zvaničnih policijskih pratnji u kretanju, nije mali broj funkcionera na svim nivoima vlasti u BiH koji imaju vlastitu pratnju, odnosno sa kojima u kolonama ide po nekoliko vozila u kojima se nalaze službenici.

Treba podsjetiti i na kritiku ambasadora Japana u BiH koji je rekao da u njegovoj zemlji, gdje živi 126 miliona ljudi, policijsku pratnju ima samo premijer.

On je nedavno uputio oštre kritike vlastima u BiH, skrećući im pažnju na njihovo bahato trošenje budžetskog novca na nepotrebnu pratnju policije.

“Ko su ti funkcioneri BiH kojima se dodjeljuje policijska pratnja i koliko se novčanih sredstava izdvaja iz budžeta za te namjene? Da li 20 godina nakon završetka rata u BiH zaista postoje objektivni razlozi za provođenje ovakvih sigurnosnih mjera? Postoje li bolji način trošenja novca poreskih obveznika u BiH”, upitao je nedavno Hideo Jamazaki, ambasador Japana u BiH.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Izdvojeno Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision