Monday, 20. May 2024.
Unsko-sanski kanton 14° C Overcast Clouds

9. Maja. 2024. Sport
Real napravio čudesan preokret protiv Bayerna i zakazao veliko finale s Borussijom

Nogometaši Reala plasirali su se u finale Lige prvaka nakon što su u revanš susretu polufinala kao domaćini pobijedili Bayern rezultatom 2.1, te su nakon 2:2 u Minhenu u prvoj utakmici prošli dalje.

Real će u finalu igrati protiv Borussije Dortmund, koja je u drugom polufinalu izbacila PSG.

Real je bolje otvorio utakmicu, bio je opasniji, ali Manuel Neuer je bio nesavladiv. U 13. minuti Vinicius je pogodio stativu, potom mu se lopta odbila nazad u noge. Ponovo je šutirao, ali je Neuer fantastično odbranio i spasio svoj tim.

Bayern je uzvratio u 28. minuti. Kane je iz okreta dobro uputio udarac sa 16 metara, ali je Lunin odbio loptu u korner. Do isteka prvog poluvremena ponovo je prijetio domaći tim, ali Neuer je bio fenomenalan.

Vinicius Junior je ubacio iz slobodnog udarca u 40. minuti, lopta je prošla sve igrače i išla je u sami ugao, ali je Neuer fantastično odbranio.

Drugo poluvrijeme bilo je podjednako dobro. Prvo je Dier spasio Bayern nakon dodavanja Viniciusa na startu drugog dijela, a onda je Carvajal na drugoj strani u posljednji tren blokirao šut Daviesa.

U 52. minuti Kane je pucao u bliži ugao, ali je Lunin odbranio. Samo tri minute kasnije Vinicius je “probio” Kimmicha i uputio udarac, ali je lopta prohujala pored stative.

Vinicius je i u 59. minuti pokušao iz slobodnog udarca, ali Neuer je izvadio loptu ispod prečke. Minut kasnije Brazilac je ušao u sredinu i uputio udarac, ali ponovo je Neuer spasio Bayern.

U 66. minuti Musiala je gađao pod prečku, ali je Lunin odbranio. I onda u 68. minuti gosti su poveli.

Bila je to brza kontra Bayerna, Kane je našao Daviesa na lijevoj strani, a Kanađanin je šutirao desnom nogom i fenomenalno pogodio suprotni ugao Luninova gola za vodstvo Bavaraca 1:0.

U 71. minuti Real je postigao pogodak, ali je on poništen zbog prekršaja u napadu. Naime, Nacho je gurnuo Kimmicha rukama u lice pa je Marciniak poništio gol nakon gledanja VAR-a.

I kada se činilo da je sve gotovo, Real je po ko zna koji put došao do čudesnog preokreta. Prvo je u 88. minuti Joselu iskoristio katastrofalnu grešku Neuera koji je ispustio loptu, a rezervista Reala je spremno dočekao i poslao u mrežu za 1:1.

Pogodak je dao krila igračima Reala koji su u 92. minuti stigli do potpunog preokreta, a ponovo je junak bio Joselu koji je na pas Rudigera poslao loptu u mrežu za 2:1 i plasman u 18. finale Lige prvaka Reala u historiji.

U 104. minuti desila se sporna situacija. Pomoćni sudija je dosudio ofsajd za Bayern koji nije postojao, igrači Reala su stali, a lopta je završila u mreži i gosti su žestoko protestvovali, jer su smatrali da su žestoko oštećeni.

Real je tako prošao u finale gdje će 1. juna na kultnom Wembleyju u Londonu igrati protiv Borussije Dortmund.