Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 8° C Broken Clouds

14. Februara. 2024. Sport
Real majstorijom Diaza slavio u Njemačkoj, Manchester City laganom pobjedom na Parkenu nastavio pohod ka odbrani evropske titule

Nogometaši Real Madrida su u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka pobijedili RB Leipzig u Njemačkoj rezultatom 1:0 i ostvarili veliku prednost pred revanš susret u Madridu.Glavni sudija na ovom susretu je bio naš arbitar Irfan Peljto sa pomoćnicima Senadom Ibrišimbegovićem i Davorom Beljom dok je četvrti sudija bio Miloš Gigović. Inače, ovo je prva utakmica za nekog bh. sudiju u nokaut-fazi Lige prvaka, a rođeni Sarajlija je posao odradio na odličan način iako je imao poprilično zahtjevan izazov ispred sebe.Već u drugoj minuti utakmice RB Leipzig je postigao vodeći pogodak protiv Real Madrida preko Benjamina Šeška, no Senad Ibrišimbegović je odmah podigao zastavicu i signalizirao ofsajd nakon čega je VAR uvažio njegovu odluku i poništio pogodak njemačkog sastava iako je bilo jasno da slovenački napadač nije bio u nedozvoljenoj poziciji.

Naknadno je ustanovljeno da su bh. sudije donijele ispravnu odluku jer se Benjamin Henhrichs prilikom vraćanja lopte u kazneni prostor nalazio iza leđa golmana Reala Andrija Lunina te ga spriječio da se vrati na gol. Sedam minuta kasnije uslijedila je nova prilika za domaći sastav i to ponovo preko Šeška čiji je udarac još jednom zaustavio Lunin što je bilo posljednje uzbuđenje u prvom dijelu.

Kraljevi su stigli do vodstva na samom startu drugog dijela. Igrala se 48. minuta susreta kada je Brahim dobio loptu na desnoj strani terena i u stilu Lea Messija nanizao trojicu igrača Leipziga i majstorski pogodio mrežu golmana njemačkog sastava. U 71. minuti susreta je Dani Olmo imao priliku da donese Leipzigu izjednačenje rezultata, ali je Lunin zaustavio njegov udarac.

Branilac titule prvaka Evrope Manchester City uspješno je krenuo u nokaut-fazu gostujućom pobjedom nad Kopenhagenom rezultatom 3:1 na kultnom Parkenu.

Utakmicama osmine finala večeras je nastavljena Liga prvaka, a odigrana su dva prva duela. Prednost uoči revanša ostvario je Manchester City, koji želi odbraniti titulu u najelitnijem nogometnom takmičenju.

Počelo je ofanzivom gostiju. U sedmoj minuti Ruben Dias je mogao dovesti goste u vodstvo, a samo tri minute kasnije Manchester City je poveo.

Kevin de Bruyne je dobio loptu od Phila Fodena i postigao svoj prvi ovosezonski gol u Ligi prvaka nakon što je imao višemjesečnu pauzu zbog teške povrede i operacije.

Nastavio je City dominaciju, ali su se njegovi napadači propisno ispromašivali. Erling Haaland je mogao udvostručiti prednost lijepim makazicama, ali su one iz obećavajuće pozicije otišle daleko od gola.

No, u 34. minuti poravnanje i ludnica na Parkenu. Magnus Mattsson je postigao predivan gol s distance za poravnanje na 1:1.

Na sreću po goste, taj gol ih nije poremetio i već u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Bernardo Silva vrlo lijepim golom vraća Građanima prednost.

Problem za City je povreda Jacka Grealisha kojeg je u toku utakmice zamijenio Jeremy Doku. I drugo poluvrijeme donijelo je dominantnu igru Cityja, čija prednost nikada nije ugrožena.

Golman Kopenhagena Kamil Grabara je briljirao na domaćem golu i on je glavni razlog zašto City nije ostvario ubjedljiviju pobjedu.

U 54. minuti spasio je svoj gol nakon sjajnog udarca Kevina De Bruynea, a na visini zadatka bio je i u 70. minuti kada je zamalo pogodio Jeremy Doku.

Do kraja utakmice Phil Foden je uspio postaviti konačnih 3:1 za Građane koji su tako jednom nogom zakoračili u četvrtfinale. Pogodio je u drugoj minuti nadoknade nakon sjajne akcije.

Završeno je rezultatom 3:1 za Manchester City i nema dileme da je ekipa Pepa Guardiole apsolutni favorit za plasman u četvrtfinale Lige prvaka. Dvije ekipe revanš će odigrati 6. marta na Etihadu u Manchesteru.