Na sastanku lidera Stranke demokratske akcije (SDA) i Saveza za bolju budućnost (SBB), Bakira Izetbegovića i Fahrudina Radončića, koji je održan u Predsjedništvu BiH, zaključeno je da ove dvije stranke idulaze u koalicioni savez na svim nivoima.
To je izjavio Fahrudin Radončić nakon sastanka, te nagovijestio da bi već naredne sedmice stranke mogle potpisati koalicioni sporazum.
Govoreći da li to podrazumijeva da će SBB ući i u Vijeće ministara BiH, Radončić je rekao da je u ovom trenutku najbolje da bude konsolidirano stanje u Federaciji.
“Vidjelo se da smo brzo donijeli desetak zakona, a za 15-ak dana donijet ćemo još deset važnih zakona, odnosno nacrta u Federaciji”, rekao je Radončić.
Također, izjavio je da očekuje da će na osnovu ovog koalicionog sporazuma SBB-u pripasti i četiri ministarstva u Vladi Federacije BiH koja su ranije pripadala Demokratskoj fronti, koja je istupila iz parlamentarne većine.
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić izjavio je danas da nije prihvatljiva rekonstrukcija Vijeća ministara BiH na račun učešća Saveza za promjene.
Ivanić je u razgovoru sa ruskim ambasadorom u BiH Petrom Ivancovim istakao da Vijeće ministara BiH ima podršku za nastavak rada jer je do sada pokazalo dobre rezultate koji vode ka smirivanju tenzija i ispunjavanju preuzetih obaveza za dobijanje kandidatskog statusa za ulazak BiH u EU.
Tokom razgovora bilo je riječi o nedavnim inicijativama za promjenu sastava vladajućih koalicija u BiH, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.
Ivancov je prenio Ivaniću da je vojna intervencija Rusije u Siriji usmjerena isključivo protiv snaga “Islamske države”, te da se nada da će ona doprinijeti što bržem smirivanju rata u toj zemlji.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti
