Sunday, 28. April 2024.
Unsko-sanski kanton 7° C Few Clouds

14. Marta. 2024. Sport
PREKID NA KOŠEVU: Borac eliminisao Sarajevo i produbio krizu kluba sa Koševa

U okviru četvrtfinala Kupa BiH, Sarajevo je na Koševu ugostilo Borac koji je na kraju zahvaljujući golovima Marčetića slavio rezultatom 1:2 i prošao u polufinale gdje ga čekaju Zrinjski i Sloga.

Dosta ofanzivnije su krenuli igrači Bordo tima. Kyeremeh je snažno šutirao u 9. minuti utakmice, ali je lopta otišla malo pored gola gostiju. Nekoliko minuta kasnije, Ćelić je bio neoprezan, pa je raspoloženi Hasić uspio oduzeti loptu, dodati do Mustafića koji je iz dosta dobre pozicije loše reagovao.

Domaći su ponovo prijetili nakon što je Čataković uposlio Kyeremeha, koji je prošao golmana, šutirao, ali je Ćelić sa gol linije izbacio loptu. Nakon jednog ubačaja Durakovića, Hasić je šutirao glavom preko gola gostiju. Dosta bolje u utakmicu su ušli domaći igrači.

U 23. minuti, iz prve prave prilike, Borac je poveo. Kulašin je sjajno organizovao kontranapad, uposlio mladog Marčetića koji postiže prelijep pogodak za 0:1. Hasić je šutirao iz slobodnog udarca, ali lopta odlazi pored gola. U 34. minuti zlatna prilika za goste. Kulašin je zaobišao Rogića, šutirao, ali je stativa bila saveznik Sarajeva.

U prvom poluvremenu su zabilježena dva žuta kartona. Terzić u redovima Borca, dok je kod domaćih “požutio” Kyeremeh u 38. minuti.

Treneri ekipa nisu ništa mijenjali na početku drugog poluvremena.

Domaćin je bolje otvorio drugo poluvrijeme i već u 47. minuti jedna zanimljiva situacija, u kaznenom prostoru pao je Mustafić, domaći su tražili jedanaesterac, ali sudija Musa se nije oglasio, nego je podijelio dva žuta kartona za domaće, u bilježnicu Matea Muse upisan je Elvir Duraković, ali i trener Sarajeva Simon Rožman.

Mustafić se ponovo našao u dobroj poziciji, ali je njegov udarac otišao visoko preko gola gostiju.

U 54. minuti nakon kontakta Mustafića i Sebastiana Herrere, Mateo Musa pokazuje na bijelu tačku.

Siguran izvođač najstrožije bio je Hamza Čataković koji je sjajnim udarcem savladao Marka Miloševića koji je udarac igrača Sarajeva samo pogledom ispratio.

Nakon izjednačujućeg domać trener izvršio je dvije izmjene, na teren su ušli Renana Oliveira koji je zamijenio Mustafića koji je izborio jedanaesterac Tarik Kapetanović koji je zamijenio Durakovića.

Kapetanović je nakon samo minute provedene na terenu zaradio žuti karton nakon prekršaja nad Kulašinom.

Radost domaćih trajala je samo par minuta jer nakon sjajnog centaršuta Davida Vukovića do svog drugog gola došao Marčetić i donio Borcu novu prednost.

Kao što je Rožman nakon gola za izjednačenje izvršio izmjene tako je i Vinko Marinović nakon gola za vodstvo Borca mijenjao.

Iz igre su izašli Stojan Vranješ, Vasilije Terzić i dvostruki strijelac Marčetić, a zamijenili su ih Jakov Blagaić, Jovo Lukić i Stefan Fićović.

U 62. minuti nevjerovatne scene na Koševu, Renan Oliveira koji je u igru ušao u 57. minuti dobija direktan crveni karton. Nakon crvenog za Oliveiru crvene kartone su dobili i članovi stručnog štaba FK Sarajevo, tačnije trener golmana ekipe sa Koševa.

Pokušao je trener domaćih novim izmjenama promijeniti stanje na terenu i doći do izjednačujućeg gola pa je tako u 70. minuti susreta na teren poslao Adalberta Penerandu i Nemanju Anđušića.

Nakon duela Jokića i Hasića domaći su ponovo tražili slobodan udarac, ali glavni sudija se ponovo nije oglasio što je izazvalo novo negodovanje domaćih igrača i navijača.

U 80. minuti Peneranda je pokušao proći po desnoj strani, ali je po procjeni sudije Muse napravio faul u napadu što je bila odluka koja je dodatno razbijesnila domaće pa su tako rezervisti Anđušić i Peneranda dobili po žuti karton, prvi zbog prigovora, a drugi zbog ispucavanja lopte nakon sudijskog zvižduka.

Priliku za nastup u posljednjih deset minuta dobili su Matanović kod domaćina koji je ušao umjesto Buljubašića i Nikola Pejović kod gostiju koji je zamijenio Čelića.

Posljednjih desetak minuta susreta obilježio je veliki broj prekršaja i međusobnih sukoba koje je glavni sudija ‘nagrađivao’ žutim kartonima, a dobili su ih Soldo i Đuričković kod domaćih, a Pejović kod gostiju.

Sudijska nadoknada od pet minuta razočarala je igrače i stručni štab domaćina koji su demonstrativno napustili teren.

Igrači Borca su ostali na terenu kako bi pozdravili svoje navijače.

Borac je pobjedom na Koševu osigurao prolazak u polufinale Kupa Bosne i Hercegovine gdje ga već čekaju Zrinjski i Sloga, a posljednjeg polufinalistu saznat ćemo sutra (14. marta) kada će uzvratni susret odigrati FK Velež i NK Široki Brijeg koji ima prednost od 2:1 iz prvog susreta.

Sarajevo je nakon novog poraza produbio krizu rezultata i došao do šeste utakmice bez pobjede, dok su gosti produžili niz nepobjedivosti na 26 utakmia.