Topli i dugi periodi s malo ili nimalo kiše, vruće i suho vrijeme, s temperaturama koje se kreću oko 40 stepeni, učinilo je požare češćim i intenzivnijim, sezone požara sve dužim, a vatrom poharane površine sve većim. Veliki broj požarišta u BIH je i dalje aktivan, s veoma malim resursima za gašenje. Helikopteri iz Helikopterskog servisa Republike Srpske, MUP-a Republike Srbije, Oružanih snaga BiH, i mnogobrojni ostali ljudski resursi vatrogasaca, danonoćno pokušavaju nadjačati vatru. Požar kod Bileće je stavljen pod kontrolu, dok će gašenje vatre u Nacionalnom parku “Sutjeska” biti nastavljeno ovog jutra, rekao je direktor Helikopterskog servisa Republike Srpske Boban Kusturić.
On je naveo da su požarišta oko Bileće, koja su ugrožavala kuće, uspješno odsječena i sanirana, te da je na par mjesta ostalo da gori nisko rastinje, koje gase vatrogasci. Kusturić je napomenuo da su helikopterske jedinice jučer u ranim jutarnjim satima počele sa gašenjem požara koji je ostao na Tjentištu, te da je on uspješno ugašen, ali da se oko 12.00 sati pojavio novi požar.
Osim nepristupačnosti terena koji otežava gašenje požara, požar na širem području deponije kod Kladnja je uzrokovao opasnost po zdravlje ljudi širenjem opasnog dima. Iako je 70 posto ovog požarišta ugašeno,požar je još aktivan zbog nemogućnost nadlijetanja helikoptera od opasnosti eksplozija metana na ovoj deponiji, ističu iz civilne zaštite.
U protekla 24 sata na području Hercegovačko-neretvanskog i Zapadnohercegovačkog kantona zabilježeno je 19 požara, navode iz Federalne uprave civilne zaštite. O uzrocima je, kako kažu, još teško govoriti. Štete su nemjerljive, ogromna šumska prostranstva uništena.S nadom da se ovakve nesretne okolnosti neće ponavljati, ostaje apel građanima na oprez, ali i vlastima da budu ažurniji i spremniji u rješavanju ovakvih situacija.