Dijamant “De Beers Cullinan Blue” procijenjen je na 48 miliona dolara. Najskuplji, rijedak, živopisno plave boje, dijamant je najskuplji primjerak na aukciji zakazanoj za april 2022. godine u Hongkongu, u organizaciji Aukcijske kuće „Sotbi“.
Dijamant je prvi put otkriven u aprilu 2021. godine u južnoafričkom rudniku dijamanata.
„Plavi dijamanti ma koje vrste izuzetno su rijetki i vrijedni, ništa slično nije se pojavilo na aukciji posljednjih godina“, naglasila je predsjednica Aukcijske kuće „Sotbi“ Peti Vong.
Kamen je izuzetno rijedak: na aukciji pojavila su se samo pet dragulja od preko 10 karata. Od toga pet je imalo manje od 15 karata.
Najskuplji dijamant prodat je na aukciji u Openhajmu 2016. godine, za 57 miliona dolara.
Dijamant “De Beers Cullinan Blue” kupili su “De Bears” i “Diakore” za 40 miliona dolara, a njihovi majstori proveli su skoro godinu dana bruseći kamen, stvarajući stepenasto rezani dijamant od 15 karata.
Geološki institut Amerike dijamant je ocijenio najvišom ocjenom, koju u svijetu ima manje od jedan odsto dijamanata.
„Postoji veliko interesovanje u svijetu za dijamante, jer su ljudi danas obrazovani i znaju šta žele. Moram da istaknem da je ovo najljepši plavi dijamant koji sam u svojoj karijeri vidjela“, istakla je Peti Vong, predsjednica Aukcijske kuće „Sotbi“.
ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

