Tuesday, 23. April 2024.
Unsko-sanski kanton 7° C Overcast Clouds

14. Jula. 2014. Sport, Vijest dana
Njemačka je prvak svijeta!

Fudbalska reprezentacija Njemačke novi je svjetski prvak. Nijemci su sinoć na legendarnoj Maracani u velikom finalu savladali Argentinu s 1:0 pogotkom Marija Götzea u produžecima…

Prvo poluvrijeme finalne utakmice donijelo je dosta dobar fudbal. Već nakon četiri minute igre Argentina je imala prvu šansu. Gonzalo Higuain šutira, ali lopta odlazi pored gola.

Imala je Njemačka kontrolu lopte. Argentinci im nisu mogli parirati na sredini terena, ali su Gaučosi prava prijetnja bili iz kontranapada.

Veliku priliku izabranici Alejandra Sabelle imaju u 21. minuti. Toni Kroos je pogriješio, lopta je došla do Gonzala Higuaina, no napadač Napolija očajno šutira i tako propada velika šansa za Gaučose.

Higuain je zatresao mrežu Manuela Neuera nakon pola sata igre. Ipak, našao se u nedozvoljenoj poziciji, te mu je italijanski sudija opravdano poništio pogodak.

Imala je i Njemačka dva pokušaja u prvom poluvremenu. Sergio Romero je u dva navrata bez većih problema otklonio opasnost ispred svog gola. Lionel Messi je u finišu prvog poluvremena dobro umorio odbranu Elfa koja je u posljednjem trenutku izbila loptu ispred fantastičnog fudbalera Barcelone.

Howedes je u nadoknadi vremena pogodio stativu, ali je Rizzoli u nastavku akcije svirao nedozvoljenu poziciju, pa se na odmor otišlo bez golova 0:0.

Drugo poluvrijeme bolje otvaraju Argentinci. Lionel Messi se našao u sjajnoj prilici, ali njegov šut odlazi pored gola Manuela Neuera. Uzvratili su Nijemci na drugoj strani. Miroslav Klose je pokušao glavom, no međutim njegov slab udarac lagano brani Romero.

Nakon toga je uslijedio period relativno mirne utakmice. Igralo se između dva kaznena prostora, a tek u 82. minuti Toni Kroos je uspio da zaprijeti. Ipak, iz odlične situacije je loše šutirao i još jedna prilika je otišla u nepovrat.

Nakon 90 minuta igre golova nije bilo, te se ušlo u produžetke…

Prvi produžetak je donio po jednu priliku na obje strane. Prvo je Schurrle imao dobar šut kojeg je Romero odbranio, da bi na drugoj strani Palacio promašio izglednu priliku, pa je nakon 105 minuta igre i dalje na semaforu stajalo 0:0.

Ipak, u 113. minuti susreta konačno je postignut gol. Schurrle je poslao sjajnu loptu, a Mario Götze je pogodio za vodstvo Njemačke od 1:0. Do kraja promjene rezultata nije bilo, pa je Njemačka došla do četvrte titule prvaka svijeta.