Palestinska grupa Hamas saopćila je u utorak da je njena delegacija završila posjetu egipatskoj prijestolnici Kairu, gdje je postignut dogovor o rješavanju kašnjenja u oslobađanju palestinskih zatvorenika koji su trebali biti pušteni prošle subote u sklopu sporazuma o prekidu vatre.
U saopćenju Hamas navodi da se njegova delegacija, predvođena visokim zvaničnikom Halilom al-Hajjom, sastala s egipatskim zvaničnicima kako bi razgovarali o provođenju sporazuma o prekidu vatre i razmjeni zatvorenika, kao i o pripremama za sljedeću fazu pregovora.
Grupa je naglasila potrebu za potpunim i preciznim pridržavanjem svih odredbi sporazuma.
Hamas je dodao da je postignuto rješenje koje osigurava da će oslobađanje palestinskih zatvorenika biti sprovedeno istovremeno s predajom posmrtnih ostataka izraelskih državljana, kako je prethodno dogovoreno u prvoj fazi sporazuma, zajedno s dodatnim palestinskim ženama i djecom zatvorenicima.
Izraelski zvaničnik potvrdio je kasno u utorak da je postignut dogovor s Hamasom o rješavanju kašnjenja u oslobađanju palestinskih zatvorenika.
“Egipatska medijacija je uspjela. Postignut je sporazum o rješavanju problema odgođenog oslobađanja palestinskih zatvorenika,” rekao je neimenovani zvaničnik za izraelski Kanal 13.
“Ako ne bude promjena u posljednjem trenutku, posmrtni ostaci četvorice izraelskih talaca bit će vraćeni u srijedu navečer bez formalne ceremonije, a palestinski zatvorenici će biti postepeno oslobađani iz izraelskih zatvora,” dodao je zvaničnik.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet
