
Mehanizam koordinacije nije ustavno ili ozbiljno pravno pitanje, već način pristupanja BiH Evropskoj uniji, odnosno mehanizam koji pomaže u prikupljanju odgovora na pitanja koja postavlja Unija, rečeno je na danas održanoj konferenciji o uspostavljanju efikasnog koordinacionog mehanizma za Federaciju BiH.
Na konferenciji pod nazivom “Principi uspostavljanja efikasnog koordinacionog mehanizma u procesu integracija u EU za FBiH” ambasador Velike Britanije u BiH Edvard Ferguson rekao je da je to završni događaj dugogodišnjeg projekta koji je britanska Ambasada provodila u saradnji sa FBiH.
“Bilo je zamišljeno da se putem ovog projekta uspostavi mehanizam koordinacije, ali nije postojao politički dogovor o tome, tako da se ovaj projekat bavio samo izgradnjom kapaciteta u zemlji, dok se ne steknu uslovi za politički dogovor u vezi sa samim mehanizmom koordinacije”, rekao je Ferguson novinarima.
On je pojasnio da je mehanizam koordinacije koristan i potreban BiH, jer joj omogućava da govori jedinstvenim, koordinisanim glasom.
“BiH ima komplikovan sistem, razne nivoe vlasti, a pomoću sistema koordinacije svi ti nivoi vlasti okupljaju se i postižu efikasnost, konkretno u procesu tehničkih pitanja kao što je brzina slanja odgovora nadležnim tijelima EU”, istakao je britanski ambasador.
Izražavajući razočarenje sporim uspostavljanjem vlasti, Ferguson je podsjetio da su sve političke stranke potpisale ambiciozan projekat reformi zbog čega ozbiljno moraju početi sa radom.
“U zadnje vrijeme smo vidjeli više nesupjeha nego uspjeha, a to je razočaravajuće”, ocijenio je on.
Predsjednik FBiH Marinko Čavara smatra da je neophodno da se mehanizam koordinacije počne što prije rješavati.
“Prihvatajući da nam je najvažniji put ka evropskim integracijama samim tim prihvatamo i sve kopenhaške kriterijume, prvenstveno pravno nasljeđe, a ne možemo ga provesti ako nemamo efikasan sistem koordinacije u BiH”, rekao je on.
Čavara je istakao da ima problema oko mehanizma koordinacije, jer se “previše uplelo u nadmudrivanje koje je rješenje bolje”.
“Rješenje je da se malo više vrati povjerenje u dogovoranje između partnera u vlasti u BiH”, smatra on. Predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta FBiH Lidija Bradara istakla je da FBiH može imati jedinstven glas u smislu svojih nadležnosti kada je riječ o mehanizmu koordinacije.
“On podrazumijeva sve nivoe vlasti i njihove nadležnosti, a mehanizam u FBiH podrazumjeva i koordinaciju unutar kantona, jer su nadležnosti kantona i te kako značajne”, istakla je Bradara.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti
