Thursday, 18. April 2024.
Unsko-sanski kanton 11° C Light Rain

22. Juna. 2014. Bosna i Hercegovina, Izdvojeno, Sport, Vijesti
Kraj avanture u Brazilu – BiH poražena protiv Nigerije, ništa od osmine finala

Reprezentacija BiH završit će svoju mundijalsku avanturu u grupnoj fazi takmičenja nakon poraza protiv Nigerije rezultatom 1:0 na Areni Pantanal u Cuiabi.

Selektor Safet Sušić iznenadio je javnost promjenama koje je napravio u sastavu za utakmicu protiv Nigerije. Umjesto Seada Kolašinca i Ermina Bičakčića, Sušić je odlučio staviti u početni sastav Tonija Šunjića i Harisa Medunjanina.  Selektor BiH je na teren izveo Begovića, Spahića (kapiten), Bešića, Pjanića, Misimovića, Džeku, Mujdžu, Šunjića, Lulića, Medunjanina i Hajrovića. Nigerijski selektor Stephen Keshi se odlučio za početnih 11: Enyeama, Yobo (kapiten), Oshaniwa, Ambrose, Omeruo, Onazi, Mikel, B. Michael, Osaze, A. Mus i Emenike.

Blatter na tribinama, suđenje loše

Glavni sudija utakmice bio je Peter Oleary s Novog Zelanda s pomoćnicima Janom Hendrikom Hintzom i Markom Ruleom. Utakmicu u Cuiabi je posmatrao i predsjednik FIFA-e Sepp Blatter.  U šestoj minuti utakmice kapiten Spahić je napravio grešku koja je mogla skupo koštati njegovu ekipu. Loptu je dao u noge nigerijskom napadaču kojeg je zaustavio Medunjanin startom za žuti karton. Odemwingie je iz slobodnog udarca s 20-ak metara šutirao nekoliko centimetara pored lijeve stative Begovićevog gola. Dvije minute kasnije Bešić se našao u dobroj prilici. Reprezentativci BiH su istrčali dobru kontru, a veznjak bh. reprezentacije se odlučio na udarac, ali lopta odlazi preko gola. U 21. minuti reprezentacija BiH je drastično oštećena. Linijski sudija je poništio gol Džeke zbog ofsajda. Usporeni snimak je pokazao da je Džeko bio skoro metar iza nigerijske odbrane i da je sudija neopravdano poništio pogodak bh. reprezentacije. Nigerija je do vodstva došla u 29. minuti nakon što je Emenike prošao Spahića na desnoj strani, ubacio u sredinu gdje je Odemwingie lagano poslao loptu ispod Begovića. Igrači BiH su protestovali zbog navodnog faula nad Spahićem, ali je sudija Oleary pokazao na centar terena.  U posljednjoj minuti prvog poluvremena Pjanić je odlično prošao po desnoj strani, ubacio je za Džeku koji iz dobre prilike šutira iznad gola.

Dvije izmjene na početku drugog poluvremena

Prvih desetak minuta drugog poluvremena BiH je imala terensku inicijativu koju nije uspjela pretvoriti u ozbiljniju priliku pred golom Enyeame.

Sušić je prvu izmjenu napravio u 57. minuti utakmice. U igru je umjesto Hajrovića ušao Ibišević, strijelac prvog gola u historiji BiH na svjetskim prvenstvima. Dvije minute kasnije iz igre je izašao Lulić koji se žalio na povredu. U igru je ušao Sejad Salihović, veznjak koji je prvi meč s Argentinom propustio zbog povrede.

Igra BiH se raspala u drugom poluvremenu. Umor je stigao igrače bh. reprezentacije što je Nigerija iskoristila. Emenike se u 61. minuti našao u odličnoj prilici, šutirao je s nekoliko metara, ali je Begović fenomenalno reagovao i spriječio čist pogodak Nigerije.

U 64. minuti Sušić je napravio i treću izmjenu. Medunjanina je zamijenio Tino Sven Sušić.

Najbolju priliku u drugom poluvremenu imao je Ibišević koji je ušao s klupe. Napadač Stuttgarta je nakon kornera glavom s nekoliko metara neometan šutirao preko gola Nigerije.

Begović je još jednom održao BiH u životu. Odlično je odbranio šut Nigerije s gotovo 25 metara u 81. minuti.

Veliku priliku za BiH je imao Džeko koji je s pet metara glavom šutirao ravno u golmana Nigerije. Isti igrač je u 93. minuti iz savršene prilike pogodio stativu.

Porazom u ovoj utakmici BiH je ostala bez šansi da se domogne osmine finala Svjetskog prvenstva u Brazilu. Bitku za drugo mjesto će voditi Iran i Nigerija. U posljednjem, trećem kolu igrat će BiH – Iran i Nigerija – Argentina.

Sušić: Nigerija je imala više sreće i zbog toga su pobijedili

Selektor bh. reprezentacije Safet Sušić je rekao kako je Nigerija imala više sreće i da su zbog toga pobijedili. On je čestitao Nigeriji i dodao da su stvarali šanse i igrali dobro, puno bolje nego u utakmici protiv Irana.

“Imali su više sreće i zbog toga su pobijedili”, rekao je Sušić.

Naredna utakmica je protiv Irana u posljednjem kolu grupe F. Sušić je rekao da će tri dana poslije poraza biti teško motivisati igrače da pruže maksimum. Dodao je da imaju obavezu da ostave dobar utisak te da je šteta za ovu generaciju igrača da se ovako brzo oprosti od Svjetskog prvenstva.