Friday, 29. March 2024.
Unsko-sanski kanton 15° C Scattered Clouds

12. Jula. 2021. Sport
Italija nakon penala pobijedila Englesku i postala prvak Evrope u nogometu

Nogometaši Italije su drugi put u historiji postali prvaci Evrope! U večerašnjem finalu Eura na stadionu Wembley u Londonu Italijani su savladali Englesku nakon penala rezultatom 3:2. Nakon 120 minuta rezultat je glasio 1:1.

Italijani su imali korner, a iz kontranapada je Kieran Trippier s desne strane uočio samog Lukea Shawa i poslao mu loptu, a lijevi bek Manchester Uniteda silovito šutira iz prve i matira nemoćnog Gianluigija Donnarummu.

Nakon postignutog pogotka svi Englezi su se vratili u odbranu, a čak je i najistureniji igrač Harry Kane dolazio na 30-ak metara ispred svog gola te su Italijani imali velikih problema da dođu pred kazneni prostor.

U 35. minuti Azzurri su uspjeli opasno zaprijetiti kada je Federico Chiesa šutirao sa 18 metara nakon sjajnog solo prodora, ali je lopta otišla tik pored gola.

Englezi su nastavili napade i u drugom poluvremenu, a u 51. minuti Lorenzo Insigne se izborio za slobodnjak na 18 metara, koji je sam izveo. Gađao je golmanov ugao, ali je lopta otišla pola metra pored gola.

Insigne je pokušao i u 57. minuti iz “mrtvog ugla” iznenaditi Jordana Pickforda, ali se golman Engleske snašao i odbio loptu u polje svojim saigračima.

U 67. minuti Azzurri su poravnali na 1:1. Nakon kornera i velike gužve u petercu šutirao je Marco Veratti, Pickford je odbio loptu do stative, a Leonardo Bonucci je pospremio u prazan gol za veliko slavlje nekoliko hiljada Italijana na tribinama Wembleyja.

Italijani su nastavili napade nakon izjednađujućeg pogotka, a u 73. minuti Giorgio Chiellini je sa centra sjajno vidio utrčavanje rezerviste Domenica Berardija i poslao dugu loptu. Napadač Italije je izašao sam na Pickforda i šutirao iz prve, ali je lopta otišla preko gola.

Do kraja susreta obje ekipe su vodile brigu prvenstveno o čuvanju svog gola te je meč otišao u produžetke.

Najveće uzbuđenje u produžecima smo vidjeli u 103. minuti kada je Emerson Palmieri oštro ubacio loptu u peterac, a Pickford reaguje ispred rezerviste Federica Bernardeschija i otklanja opasnost ispred svog gola.

Na kraju su penali odlučili pobjednika, a u njihovom izvođenju uspješniji su bili Italijani sa 3:2 i postali prvaci Evrope drugi put nakon 1968. godine.

Za Italijane su pogodili Berardi, Bonucci i Bernadeschi, a promašili Belotti i Jorginho. Za Engleze su pogodili samo Kane i Maguire, a promašili Rashford, Sancho i Saka.