Saturday, 27. July 2024.
Unsko-sanski kanton 16° C Clear Sky

29. Marta. 2023. Sport
Hrvatska u uzavreloj atmosferi pobijedila Tursku

Nogometaši Hrvatske, nakon što su u prošlom kolu ispustili pobjedu protiv Velsa u Splitu primivši gol u 93. minuti, večeras su u turskoj Bursi pobijedili Tursku rezultatom 2:0 i tako se na najbolji mogući način vratiti u borbu za plasman na Euro 2024. godine.

Turci su nešto bolje otvorili meč i imali su dvije velike šanse na početku utakmice, no popularne Vatrene je spasio sjajni golman Livaković, koji je s dvije odbrane sačuvao svoju mrežu.

Treba reći i to da je Turska u 10. minuti ipak postigla gol, no Akturkoglu je bio u nedozvoljenoj poziciji i s tim u vezi pogodak je opravdano poništen.

U 20. minuti, nakon što su promašili svoje šanse, stigla je žestoka kazna za domaći tim. Strijelac gola za Hrvatsku bio je Kovačić, koji je u pogodak pretvorio asistenciju Pašalića.

Kada se činilo da će se s vodstvom Hrvatske od 1:0 otići na odmor, Vatreni postižu i drugi gol. Igrala se četvrta minuta sudijske nadoknade. Akteri su opet bili isti, s tim da je ovaj put Pašalićev udarac odbranio turski golman, a gol za 2:0 nakon odbijene lopte opet postiže Kovačić.

Zanimljivo, Kovačić je s dva večerašnja pogotka došao do brojke od “tek pet” golova za nacionalni tim, ali još zanimljivije, ovo mu nije bio prvi put da postiže dva pogotka na jednom meču. Prije dvije i po godine u meču UEFA-ine Lige nacija protiv Portugala također je dva puta bio strijelac. Utakmica protiv Turske mu je bila 93. u nacionalnom dresu, a obilježio je sve na sjajan način, potvrdivši još jednom da je elitni svjetski igrač.

U drugom poluvremenu Hrvatska je sačuvala stečenu prednost i na kraju došla do izuzetno važne pobjede i ono što je najvažnije, pokazala da nije klonula duhom nakon iznenađujućeg remija protiv Velsa u Splitu (1:1)

Treba dodati i to da je večerašnji meč odigran u prepoznatljivoj uzvreloj turskoj atmosferi, s elementima napetosti, sportske drame i uzbuđenja do samovg kraja, a ono što je najvažnije, meč na stadionu Timsah Arena u Bursi je prošao bez indicenata i u fer i sportskom duhu.