Saturday, 20. April 2024.
Unsko-sanski kanton 7° C Overcast Clouds

19. Juna. 2014. Sport, Vijest dana, Vijesti
Hrvatska historijskom pobjedom protiv Kameruna ostala u igri za osminu finala – Najveća senzacija Mundijala: Čile eliminisao Španiju

Reprezentacija Hrvatske je uvjerljivo, rezultatom 4:0 pobijedila bezopasni Kamerun i tako ostala u borbi za jedno od dva mjesta koja vode u osminu finala Svjetskog prvenstva u Brazilu. Selektor Hrvatske Niko Kovač je ovaj put na klupi ostavio Matea Kovačića, a priliku je dobio hrvatski Brazilac Sammir koji je počeo utakmicu. U sastavu Hrvatske je bio i povratnik Mario Mandžukić, koji je ponovo zauzeo svoje mjesto na terenu nakon isteka suspenzije. “Vatreni” su u vodstvo došli nakon 11 minuta utakmice golom veterana Ivice Olića koji je u mrežu pospremio loptu nakon odličnog centaršuta Ivana Perišića. Ovo je bio 19. gol Olića u nacionalnom dresu. Možda i ključni momenat utakmice se dogodio u 39. minuti kada je isključen Song. Kamerunski reprezentativac je tokom kontranapada Hrvatske šakom u leđa udario Mandžukića pa mu je portugalski sudija Pedro Proenca zasluženo pokazao crveni karton. Brojčanu prednost Hrvati su brzo pretvorili u vodstvo od 2:0. Perišić je u 48. minuti pretrčao više od 50 metara nakon čega je rutinski savladao golmana Kameruna za povećanje prednosti. Hrvatski igrači su većim dijelom susreta dobro kontrolisali utakmicu, dok su Kamerunci bili bez ikakvih izgleda da rezultat vrate u egal. Ionako male šanse Kamerunaca uništio je Mandžukić koji je glavom postigao gol u 61. minuti utakmice nakon ubacivanja Pranjića iz kornera. Do najveće pobjede na svjetskim prvenstvima Hrvatska je došla u 73. minuti. Na sceni je ponovo bio Mandžukić koji postiže svoj drugi pogodak za uvjerljivu pobjedu “vatrenih”. Pobjedom protiv Kameruna, Hrvatska je ostala u igri za mjesto koje vodi u daljnji tok takmičenja. Odluka o učesniku osmine finala bit će donesena na susretu protiv Meksika. Hrvatskoj odgovara samo pobjeda, dok Meksiko ide dalje i s neriješenim rezultatom.

Na stadionu Maracana u Rio de Janeiru se večeras dogodilo najveće iznenađenje dosadašnjeg toka Svjetskog prvenstva u Brazilu. Senzacionalni Čile je s 2:0 savladao Španiju koja neće nastaviti takmičenje na Mundijalu. Svjetski prvaci Španci su, nakon ubjedljivog poraza protiv Holandije u prvom kolu prvenstva, i večeras poraženi što znači da nakon utakmice s Australijom pakuju kofere i putuju kući. Čile, za sada najugodnije iznenađenje prvenstva, je u vodstvo došao već u 20. minuti utakmice. Vargas se sjajno snašao u šesnaestercu, prevario je odbranu Španije i poslao loptu u mrežu Španaca za ogromno slavlje mnogobrojnih navijača Čilea na tribinama Maracane. Južnoamerikanci su do vodstva od 2:0 došli u 43. minuti kada je Aranguiz prihvatio odbijenu loptu i vrhom kopačke je poslao iza leđa Casillasa. Španija se pokušavala u drugom poluvremenu vratiti u utakmicu, ali bez uspjeha. Najveću priliku je propustio Busquets u 54. minuti utakmice kada je s nekoliko metara loše zahvatio loptu i poslao je pored gola čileanskog golmana. Do kraja utakmice Čile je uspio zadržati prednost i doći do velike senzacije i plasmana u drugi krug takmičenja, dok će svjetski prvaci i jedni od najvećih favorita prvenstva Španci završiti takmičenje nakon narednog kola.