Jedna od najpotresnijih fotografija nastalih u Turskoj i Siriji nakon razornih zemljotresa bila je ona na kojoj Mesut Hančer drži ruku svoje stradale kćerke Irmak (15). Tijelo djevojčice, čiju ruku koja je virila iz ruševina neutješni otac nije mogao da pusti, jučer je sahranjena. Hančer je sahranio svoju kćerku, a na društvenim mrežama je objavljena fotografija na kojoj neutješno sjedi pored groba svoje kćerke.

Adem Altan ne može usporediti sliku koju je snimio ove sedmice u hladno jutro ni s jednom od desetaka hiljada koje je snimio u 41 godini rada fotoreportera. Ubrzo nakon što se u utorak vozio iz Ankare u grad Kahramanmaraş na jugu Turske i probijao se kroz posljedice potresa magnitude 7.8, naišao je na srušeni stambeni kompleks.
Porodice su kopale po ruševinama u potrazi za svojim pokopanim najmilijima, ali Altanu je za oko zapeo čovjek u narančastom kaputu koji je mirno sjedio među krhotinama.

“Kada sam bolje pogledao, vidio sam da drži nekoga za ruku”, kaže fotograf, “pa sam počeo fotografirati.” Čovjek se zvao Mesut Hançer, a ruka koju je držao bila je ruka njegove 15-godišnje kćeri Irmak, koja je poginula u svom krevetu kada je potres srušio zgradu. “Oči su mi bile pune suza”, rekao je fotograf.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet

