Friday, 17. May 2024.
Unsko-sanski kanton 22° C Clear Sky

11. Juna. 2018. Sport
Formula 1: Fetel pobijedio u trci za Veliku nagradu Kanade
Vozač Ferarija Sebastijan Fetel pobijedio je  sinoć u trci Formule 1 za Veliku nagradu Kanade u Montrealu i preuzeo vodstvo u generalnom plasmanu.

Fetel je ostvario 50. pobjedu u karijeri, a treću u sezoni, rezultatom sat, 28 minuta, 31,377 sekundi. On je trku na stazi “Žil Vilnev” počeo sa pol pozicije i nije ispustio vodstvo do kraja trke.

Fetel je preuzeo prvo mjesto u generalnom plasmanu sa bodom prednosti nad Luisom Hamiltonom iz Mercedesa.

To je prva pobjeda Ferarija u Montrealu od 2004. godine.

Drugo mjesto zauzeo je vozač Mercedesa Valteri Botas sa zaostatkom od 7,376 sekundi, a treći je bio Maks Verstapen iz Red Bula sa 8,360 sekundi zaostatka.

Vozač Red Bula Danijel Rikardo zauzeo je četvrto mjesto, ispred aktuelnog svjetskog šampiona Luisa Hamiltona. Šesto mjesto zauzeo je Kimi Raikonen iz Ferarija, a sedmo i osmo mjesto vozači Renoa Niko Hulkenberg i Karlos Sainc.

Bodove su još osvojili Esteban Okon iz Fors Indije i Šarl Lekler iz Zaubera.

Fetel je dobro startovao, sačuvao je prvo mjesto, dok je Verstapen napao Botasa, ali se Finac dobro odbranio i zadržao drugo mjesto. Hamilton je ostao četvrti, a Rikardo je obišao Raikonena i zauzeo peto mjesto. U prvom krugu dogodio se incident, zbog kojeg je bezbjednosno vozilo izašlo na stazu.

Vozač Vilijamsa Lens Strol nije imao mnogo mjesta na stazi i sabio je Brendona Hartlija u zaštitni zid. Slomio se prednji dio bolida Vilijamsa, a onda su obojica udarili u zid u krivini šest. Obojica su nepovrijeđeni izašli iz vozila i završili su trku.

Kada je trka nastavljena, dobro je krenuo Fetel, koji je ubrzo stekao 1,2 sekunde prednosti nad Botasom. U tim trenucima Hamilton se požalio da motoru nestaje snage, pa je sekundu kasnio za Verstapenom.

Hamilton i Verstapen su u 17. krugu u isto vrijeme otišli u boks, a vozač Red Bula zadržao je treće mjesto. U narednom krugu na zamjenu guma otišao je i Rikardo, koji se na stazu vratio ispred Hamiltona, a iza klupskog kolege.

U međuvremenu Fetel je stekao pet sekundi prednosti nad Botasom, a poslije dobre vožnje Finca, prednost se “istopila” na 3,3 sekunde u 28. krugu. Iza njih vozio je Raikonen, koji kao ni vodeći dvojac do tada nije išao u boks.

Raikonen je ubrzo otišao na zamjenu guma i na stazu se vratio iza Hamiltona. Odmah je Finac iskoristio nove gume i odvezao najbrži krug. U 36. krugu Botas je otišao u boks i vratio se na drugo mjesto ispred Verstapena. U narednom krugu i Fetel je pozvan u boks i poslije toga je sačuvao prvo mesto.

U 43. krugu odustao je Fernando Alonso zbog problema sa bolidom Meklarena i na loš način završio je svoj 300. vikend u Formuli 1.

Hamilton je smanjio zaostatak za Rikardom na 2,2 sekunde, a Botas se spustio ispod četiri sekunde zaostatka za Fetelom. Botas je 15 krugova prije kraja napravio grešku prilikom preticanja Sainca za cijeli krug, pa mu je Fetel pobjegao na više od pet sekundi, što je i označilo kraj bilo kakve takve borbe za prvo mjesto.

Do kraja trke Fetel je sigurno bio u vodstvu, a Verstapen se u jednom trenutku u posljednjem krugu primakao Botasu na 0,9 sekundi, ali je vozač Mercedesa uspio da zadrži prednost i drugo mjesto.

Fetel je sada prvi u generalnom plasmanu sa 121 bodom, Hamilton ima 120, a Botas 86.

Naredna trka u šampionatu na programu je 24. juna za Veliku nagradu Francuske.