Friday, 29. March 2024.
Unsko-sanski kanton 13° C Clear Sky

22. Juna. 2021. Sport
Danci napravili čudo i prošli u osminu finala, Belgija s maksimalnim učinkom

Nogometne reprezentacije Belgije i Danske plasirale se se u osminu finala Eura iz grupe B. Belgijanci su savladali Finsku 2:0 i zauzeli prvo mjesto, dok je Danska nadigrala Rusiju 4:1 i izborila je drugu poziciju zahvaljujući najboljem skoru na mini-tabeli.Naime, Danci, Finci i Rusi okončali su grupnu fazu sa po 3 boda, ali u njihovim međusobnim duelima, Danska je imala najbolju gol razliku.

Finska je na kraju bila trećeplasirana, ali to joj izvjesno neće biti dovoljno da prođu dalje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane selekcije.

No krenimo redom, Belgija je pobijedila Finsku sa 2:0 i s maksimalnih devet bodova u grupi potvrdila je prvo mjesto.

Prvo poluvrijeme na na Gazprom Areni u Sankt Peterburgu proteklo je u igri između dva šesnaesterca, jer je objema reprezentacijama odgovorao neriješen rezultat.

Belgija je osigurala prolazak u osminu finala, a bod joj je bio dovoljan za prvo mjesto, dok bi Finskoj bod vjerovatno garantovao jedno od četiri mjesta za trećeplasirane ekipe koje će igrati osminu finala.

Zato smo tek u finišu prvog poluvremena vidjeli dvije dobre šanse za Belgiju, ali udarace Lukakua i Dokua odlično je zaustavio finski golman Hradecky i na odmor se otišlo bez golova.

Belgija je bila bolja i u nastavku, a briljirao je golman Hradecky koji je zaustavio dvije sjajne šanse Edena Hazarda.

U 65. minuti zatresla se mreža Finaca. Lukaku je na asistenciju De Bryunea pogodio, ali nakon pregleda VAR-a pogodak je poništen zbog ofsajda.

Ipak, u 74. minuti nije bilo pomoći. Nakon kornera Vermaelen je visoko skočio i šutirao glavom, a lopta se nesretno odbila od golmana Hradeckog i završila je u mreži za vodstvo Belgije.

Lukaku je u 81. minuti postigao drugi gol za konačnih 2:0, što je Finsku s obzirom na rezultat iz Kopenhagena, ostavilo bez druge pozicije u grupi.

Danci su u duelu protiv Rusije hvatali posljednji voz za osminu finala nakon što su iznenađujuće izgubili prva duela, ali nisu zavisili samo od sebe.

Za prolazak dalje trebala im je pobjeda od najmanje dva gola razlike, uz uslov da Belgija savlada Finsku. Rusima je s druge strane pobjeda garantovala drugo mjesto, a odgovarao im je i bod ukoliko bi Belgija pobijedila Finsku.

Zbog toga se igrali dosta oprezno, a prvu veliku šansu imali su Rusi. U 18. minuti Golovin je sve sam uradio, prošao je kroz sredinu i ušao u šesnaesterac, ali njegov udarac s desetak metara zaustavio je Schmeichel i spasio je Dance.

U 29. minuti vidjeli smo odličan udarac Hojbjerga s 25 metara, ali lopta je prohujala pored gola. I onda, u 38. minuti Damsgaard je postigao fenomenalan vodeći gol.

Danski ofanzivac primio je loptu na 25 metara od ruskog gola i šutem iz koljena ostavio je bez šansi golmana Safanova, koji je samo pogledom ispratio loptu za vodstvo domaćih 1:0.

Danska je mogla udvostručiti vodstvo u 41. minuti. Nakon kornera Vestergaard je sjajno skočio i šutirao glavom, ali lopta je prohujala pored gola.

Domaći su i u nastavku jurili željeni rezultat, a od njega su došli u 59. minuti. Ruska odbrana je napravila kardinalnu grešku, a napadaču Leipziga Yussufu Poulsenu nije bilo teško da pogodi praznu mrežu za 2:0.

Ipak, u 68. minuti Vestergaard je srušio Soboleva nakon čega je dosuđen penal za Ruse, a siguran s bijele tačke bio je Dzyuba za 2:1.

Domaći se nisu predavali, te su s dva brza gola Christensena u 80. i Maehlea u 82. minuti stigli do pobjede 4:1, koja ih je na čudesen način odvela dalje.

Rezultati i strijelci:

Finska – Belgija 0:2 (Hradecky 74’ a.g, Lukaku 81’)

Rusija – Danska 1:4 (Dzyuba 68’ pen. / Damsgaard 38’, Poulsen 59’, Christensen 80’, Maehle 82’)