Trenutno turbulentno političko i društveno stanje u BiH pravo je vrijeme da se javnost podsjeti na teška vremena iz prošlosti kada su pripadnici različitih etničkih ili nacionalnih skupina spas od progona nalazili na području današnjeg Cazina. Upravo iz tog razloga organiziran je i Okrugli sto na temu “U Cazinskoj krajini hiljade izbjeglica – muhadžira – prognanih osoba domaćinski prihvaćeno i spašeno“ koji je održan u gradskoj Vijećnici. Historičari koji su uzeli učešće u ovom događaju prezentirali su podatke iz različitih historijskih perioda…
Od osmanskog perioda do posljednjeg rata devedesetih godina prošlog vijeka Cazin je uvijek bio spreman pružiti utočište i pomoć onima koji su je trebali. Najveći broj izbjeglica dolazi u vrijeme kada Osmansko Carstvo gubi svoja područja te Cazinska krajina postaje najgušće naseljeno područje u kojem žive Muslimani u Evropi. O tom vremenu podsjetio je prisutne historičar Nedim Sedić govoreći o historijskim činjenicama tadašnjeg turbulentnog vremena u kojem su se Lički muslimani povlačili preko rijeke Une na ovo područje.
Cazin će pomoći izbjeglicama i tokom Prvog svjetskog rata kada su se izbjeglice iz Istočne Bosne i Sandžaka povlačile također prema ovom području uz rijeku Unu, tadašnji Cazinski kotar, o čemu je govorio historičar Amel Redžić. U ovaj grad, ali i okolna naselja na početku Drugog svjetskog rata doći će Jevreji drugi narodi koji će ovdje potražiti zaštitu. Na žalost progon ljudi desiti će se i tokom ratnih devedesetih kada je Cazin ponovo primio brojne prognane, po riječima Jusufa Bajrektarevića, koordinatora projekta, bez pitanja o naciji ili vjeri.
Historičar Dino Dupanović ističe kako je zanimanje ovom temom itekako aktuelno u današnje vrijeme. Dnevna politika vrlo često zanemari ove historijske činjenice. Narod Cazinske krajine uvijek je znao pokazati dobročinstvo i humanost pa i u vremenu kada nisu imali puno bili su spremni pomoći drugima, istaknuto je tokom ovog okruglog stola.