Saturday, 18. May 2024.
Unsko-sanski kanton 17° C Scattered Clouds

7. Septembra. 2016. Sport
BiH u Zenici protiv Estonije slavila s uvjerljivih 5:0

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je selekciju Estonije sa 5:0 u utakmici prvog kola kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji.

Golove su postigli Emir Spahić u 7. i 90., Edin Džeko u 23. minuti iz penala, Haris Medunjanin u 71. i Vedad Ibišević u 83. minuti.

Nogometaši BiH pobjedom su započeli kvalifikacije za SP u Rusiji. Od prve minute izabranici selektora Mehmeda Baždarevića u potpunosti su kontrolisali utakmicu i u potpunosti nadigrali večerašnjeg protivnika, koji je susret završio sa samo jednim udarcem u okvir gola Asmira Begovića.

Nakon nekoliko poluprilika u 7. minuti BiH je uspjela doći u vodstvo. Pjanić je sa sredine terena ubacio u šesnaesterac, Lulić je glavom prebacio u “srce” kaznenog prostora gdje je najviši bio Ibišević. Njegov šut glavom odbranio je Aksalu, a odbijenu loptu Spahić šalje u gol za vodstvo i veliko slavlje oko 12.000 navijača na Bilinom polju.

U 23. minuti ponovo odlična dubinska lopta Pjanića za Džeku koji je oboren u šesnaestercu, sudija je pokazao na bijelu tačku, a kapiten bh. selekcije bio je siguran za 2:0.

Do kraja poluvremena BiH je imala još nekoliko prilika preko Ibiševića, Pjanića i Džeke koji je pogodio prečku u 44. minuti, ali se rezultat nije mijenjao.

U drugom poluvremenu BiH je nastavila s napadima, a nešto agresivnije krenuli su i gosti, ali je odbrana bh. tima funkcionirala besprijekorno.

Prvu priliku u nastavku imao je Ibišević u 48. minuti, ali njegov udarac sa desetak metara brani Aksalu. Isti igrač je nakon duplog pasa sa Pjanićem u 61. minuti izašao sam pred golmana i prevario ga, ali je lopta pogodila stativu.

Deset minuta kasnije 3:0 za BiH. Pjanić je iz kornera ubacio na ivicu šesnaesterca odakle je Medunjanin snažnim udarcem pogodio gol.

Ibišević je dobru partiju krunisao golom u 83. minuti, nakon asistencije Milićevića, debitanta u bh. timu, a konačnih 5:0 postavio je Spahić u 90. minuti svojim drugim golom, nakon kornera Pjanića.

U drugom kolu reprezentacija BiH 7. oktobra gostuje Belgiji.

Rezultati prvog kola H-grupe kvalifikacija za svjetsko nogometno prvenstvo 2018. u Rusiji:

Bosna i Hercegovina – Estonija 5:0
Kipar – Belgija 0:3
Gibraltar – Grčka 1:4

U drugom kolu 7. oktobra igraju: Belgija – Bosna i Hercegovina, Estonija – Gibraltar, Grčka – Kipar.