Friday, 29. March 2024.
Unsko-sanski kanton 12° C Broken Clouds

25. Augusta. 2014. Izdvojeno, Sport, Vijesti
BiH se plasirala na EP: BiH – Velika Britanija 74:68

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine sinoć je u Sarajevu savladala selekciju Velike Britanije rezultatom 74:68 (22:19, 19:18, 20:22, 13:9).  Susret je odigran u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, na koje se naša selekcija plasirala, bez obzira na ishod posljednjeg susreta koji ćemo odigrati na Islandu.

Britanci su opušteno ušli u susret i izuzetno dobro ih je služio šut. To ih rezultatski drži uz našu selekciju. Pogodili su pet trojki i imali još nekoliko gotovo nerezonskih šuteva koji su ušli u koš. Sa druge strane, odličnu partiju pružao je naš Nemanja Mitrović, koji je pogodio tri trojke. Mirza Teletović je također dobar. I on je pogodio devet poena u ovom dijelu susreta nakon što je ušao sa klupe.

U trećoj četvrtini dolazi do opuštanja naše selekcije. Ništa nam ne polazi za rukom, dok Britanci opet pogađaju sve što pokušaju. Ovu su dionicu susreta gosti dobili sa 22:20.

Ista situacija bila je i u posljednjoj dionici. Našima ništa nije polazilo za rukom, dok su Britanci i dalje rešetali koš BiH. Našeg kapitena Teletovića u drugom poluvremenu apsolutno nije išao dalekometni šut, pa je i to jedan od razloga tijesne pobjede. Čak je u odlučujućim trenutcima utakmice promašio oba slobodna bacanja. Ipak, na kraju utakmice, minimalnu prednost naši su košarkaši sačuvali dobrom odbranom i plasirali se na EP.

I pored toga što ga je malo toga išlo, Teletović je bio najbolji strijelac naše selekcije sa 25 postignutih poena, dok je kod Britanaca najbolji bio Moktard sa 19 ubačaja.

Gdje će Evropsko prvenstvo biti odigrano, još nije poznato. Nakon što je Ukrajina odustala od organizacije, zbog poznate situacije, ta će odluka biti naknadno donesena.