Friday, 26. April 2024.
Unsko-sanski kanton 5° C Few Clouds

28. Jula. 2014. Sport, Vijesti
Bh. košarkaši pobijedili Švedsku u humanitarnom susretu

Najbolji košarkaši Bosne i Hercegovine večeras su u zeničkoj “Areni” pobijedili reprezentaciju Švedske sa 89:74. Utakmica odigrana u okviru priprema za kvalifikacije za EP 2015. godine imala je i humanitarni karakter jer će prihod od kupovine ulaznica biti doniran za pomoć stanovništvu u BiH čija su domaćinstva stradala u poplavama. Reprezentacija Švedske, predvođena bh. trenerom Vedranom Bosnićem, pokazala je da se radi o dobrom košarkaškom timu. U prvoj četvrtini utakmice Šveđani su igrali dosta bolje od bh. košarkaša. Lako su probijali odbranu bh. tima, a služio ih je i šut, pa je prvi period igre završio rezultatom 28:21 u korist gostiju.

U drugoj četvrtini BiH je zaigrala nešto bolje odbranu, a nekoliko šuteva za tri poena pogodio je Mirza Teletović, što je dovelo utakmicu u rezultatsku neizvjesnost. Ipak, Šveđani su uspijevali poentirati, igralo se koš za koš, te je Švedska na odmor otišla s poenom prednosti – 46:45.

Treće četvrtina pripala je reprezentaciji BiH koja stvara prednost od deset poena razlike 72:62.

U zadnjem periodu igre BiH je održavala prednost zahvaljujući raspoloženom Jusufu Nurkiću. Švedska je teško postizala poena, te je BiH na kraju slavila s 15 poena razlike.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bio je Mirza Teletović s 18 poena, Elmedin Kikanović je dodao 15, a Jusuf Nurkić 14.

U ekipi Švedske istaknuli su se Alexander Lidnqvist i Martin Pahlmblad sa po 16 postignutih poena.