Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 8° C Broken Clouds

7. Jula. 2018. Sport
Belgija i Francuska prvi polufinalni par Mundijala u Rusiji

Fudbalska reprezentacija Belgije plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva u Rusiji nakon što je u četvrtfinalu u Kazanu pobijedila Brazil sa 2:1 (2:0). Belgija će u polufinalu igrati protiv Francuske koja je jučer sa 2:0 eliminisala reprezentaciju Urugvaja. Belgijanci su uspjeli prirediti iznenađenje i slaviti protiv prvog favorita za naslov prvaka svijeta.

Brazilci su tokom cijele utakmice imali terensku inicijativu i stvorili su mnogo više prilika. Međutim, nisu uspijevali realizirati svoje šanse, a u nekoliko navrata istakao se i golman Courtois koji je bravuroznim intervencijama spašavao svoj gol.

Belgija je povela u 13. minuti autogolom Fernandinha, koji je u pokušaju da glavom izbaci loptu nakon kornera pogodio vlastitu mrežu.

U 31. minuti novi šok za igrače i navijače Brazila. Belgijanci su izveli brz kontranapad, a Kevin De Bruyne je snažnim i preciznim udarcem sa dvadesetak metara udvostručio prednost svoje ekipe.

Nakon ovog gola Brazil je još snažnije krenuo ka golu Belgijanaca koji su se u potpunosti povukli na svoju polovinu. Belgija je odolijevala napadima do 76. minute kada Renato Augusto postiže gol i tako ostavlja nadu svojoj ekipi da u posljednjih 15  minuta može do izjednačenja.

Ipak, uprkos velikom broju prilika do kraja nisu uspjeli savladati Courtoisa te je pobjeda pripala Belgijancima, koji će u polufinalu, 10. jula u Sankt Peterburgu, igrati sa selekcijom Francuske.

Francuzi su u prvom četvrtfinalu danas pobijedili Urugvaj sa 2:0. Nakon eliminacija Brazila i Urugvaja, na Svjetskom prvenstvu u Rusiji ostale su samo reprezentacije iz Evrope. Preostala dva četvrtfinalna meča igraju se danas. Od 16 sati sastaju se Švedska i Engleska, a od 20.00 Rusija i Hrvatska.