Unsko-sanski kanton 16° C Clear Sky

19. Decembra. 2022. Sport
Argentinci su treći put u istoriji svjetski prvaci u fudbalu

Argentinci su treći put u istoriji svjetski prvaci u fudbalu: 1978, 1986. i sada 2022. godine.

Do trofeja su stigli poslije boljeg izvođenja penala u jednoj od najuzbudljivijih utakmica ikada. za Argentinu su pogađali Mesi, Dibala, Paredes i Montijel, dok su za Francuze penale u seriji pogodili Mbape i Kolo Muani, ali su kobni bili promašaji Komana i Čuamenija.

Argentina je na poluvremenu vodila 2:0, golovima Mesija iz jedanaesterca u 23. minutu i Anhela DiMarije u 36. minutu.

Francuska je djelovala bezidejno, klonulo, ali je jedan momenat pokrenuo preokret.

Otamendi u 78. minutu ruši rukom Kolo Muanija, koji mu je pobjegao u kontri, penal je odmah dosuđen za Francusku. Kilijan Mbape pogađa za smanjenje rezultata.

Nije tu bio kraj. Mbape u narednom napadu u 81. minutu donosi izjednačenje sjajnim šutem. Velika drama na Lusailu je krenula.

Krenuli su produžeci. U prvom je Lautaro Martinez imao stopostotnu šansu u 105. minutu. Mesi je proigrao Martineza koji je imao stopostotnu šansu, ali Upamekano u poslednjem sekundu uletio i blokirao šut koji je već bio viđen u mreži.

Drugo poluvreme i drugi gol Mesija. Martinez u 109. minutu šutira jako u Lorisa, lopta se odbija Mesiju na nogu pred golom rivala, on je šalje preko crte. Pogodak je priznat, iako je Kounde izbacio iz gola, ali je bio preduboko, dovoljno da se gol prizna.

Tu nije bilo kraja trileru, sedam minuta kasnije penal za Francusku. Montijela pogađa lopta u ruku prilikom šuta Mbapea. Kilijan kao pravi lider ponovo uzima loptu, trese mrežu sa bijele tačke i postiže het-trik.

Kolo Muani je promašio kolosalnu priliku za titulu prvaka u trećem minutu sudijske nadoknade. Sam se našao na korak do gola Argentine, Emilijano Martinez špagom brani i spasava svoj tim.

Slijedila je penal serija za anale, poslije koje su se radovali Argentinci, novi fudbalski vladari naredne četiri godine.