Thursday, 28. March 2024.
Unsko-sanski kanton 14° C Light Rain

10. Jula. 2014. Sport, Vijesti
Argentina pobijedila Holandiju na penale, u finalu igraju protiv Njemačke

U drugoj polufinalnoj utakmici Mundjala u Brazilu Argentina je u Sao Paulu savladala Holandiju nakon izvođenja jedanesteraca rezultatom 4:2. Na taj način izborili su plasman u finale jubilarnog 20. Mundijala gdje će 13. jula u Rio de Janeiru odmjeriti snage protiv Njemačke.

Gaučosi su otvorili utakmicu dosta agresivno. Vršili su pritisak na posljednji bedem Oranja. Igrao se 13. minut kada je Mascherano izgubio loptu, ali je Sneijder loše pucao.

Tri minute poslije uzvraćaju izabranici Alejandra Sabelle. Perez je izborio slobodan udarac kojeg je izveo Messi. Ipak, šutirao je u dobro postavljenog Cillesena.

Holanđani dobro zatvorili Messija

U 23. minuti dvostruki svjetski prvaci ponovo stvaraju priliku u šesnaestercu Holandije. Nakon kornera Garay glavom šutira preko gola.

Nakon toga slijedi period u kojem su Van Gaalove trupe zaigrali ofanzivnije. Tako su Holanđani u 29. minuti u tri navrata pokušavali ugroziti Romera, ali je odbrana Argentine svaki put otkolnila opasnost.
Jedan od najboljih igrača današnjice Lionel Messi bio je dobro čuvan od strane nogometaša Holandije. Igrač Barcelone nije uspio da ozbiljnije ugrozi gol Oranja.

Do kraja prvih 45 minuta, u kojem su obje reprezentacije vodile više računa o tome da ne prime pogodak, bilježimo lijepu akciju Gaučosa u posljednjim trenucima. Ipak, Rojo je loše centrirao. Ostalo je ništa – ništa.

Čekala se greška protivnika

U nastavku prvu priliku stvara Holandija. No, udarac Sneijdera iz slobodnjaka u 49. minuti odlazi preko gola.

U 58. minuti Lavezzi sa desne starne oštro centrira prema Higuainu, ali odbrambeni igrači Holandije otklanjaju opasnost. U drugom poluvremenu nastvljeno je taktiziranje oba stratega. Čekala se greška suprnika.

Lavezzi u 70. minuti šutira, ali je izblokiran. Veliku priliku Gaučosi imaju 75. minuti. Perez sjajno u šesnaestercu Holandije pronalazi Higuaina, ali je nogometaš Napolija bio neprecizan iz neposredne blizine.

Igrao se 80. minut kada je Sabella u igru ubacio Aguera i Palacija. Bila je jasna namjera selektora argentinske selekcije.

No, stoper Oranja Vlaar zaustavio je sve udare u sredinu odbrane. Igrao se 90. minut kada je Robben imao sjajnu priliku, ali ga je Mascherano izblokirao. Utakmica je otišla u produžetke.

U 99. minuti Robben testira Romera koji je ne oprezu. Nakon prvog produžetka rezultat se nije promijenio. Isti scenarij bio je u posljednjih 15 minuta ovog okršaja. Ostalo je 0:0 i pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Prvi su šutirali Holanđani. Udarac Vlaara odbranio je Romero. Prednost Gaučosima donosi Messi. Potom je pogodio Robben, a uzvratio je Garay. Udarac Sneijdera zaustavio je Romero, a Aguero je pogodio.

Velika odgovornost bila je na Kuytu koji je pogodio. Ključni penal za Argentinu izveo je Rodriguez koji je poentirao i odveo Gaučose u finale.