Wednesday, 31. December 2025.
Unsko-sanski kanton 0° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

31. Decembra. 2025. Region
Aleksandar Bocan-Harčenko: Nacionalizacija NIS-a bila bi suprotna sporazumu između Rusije i Srbije

Nacionalizacija Naftne industrije Srbije (NIS), koja je od oktobra pod sankcijama zbog većinskog ruskog vlasništva, bila bi suprotna međuvladinom sporazumu između Rusije i Srbije o energetskoj saradnji, saopćio je ruski veleposlanik u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko.

“Ruski predsjednik (Vladmir Putin) izjavio je to tokom izravne linije, odgovarajući na pitanje o toj temi. Rekao je da postoji sporazum iz 2008. godine o saradnji između Rusije i Srbije u naftno-plinskom sektoru i da se i mi moramo pridržavati tog sporazuma. I to je važno”, rekao je Bocan-Harčenko.

Prema njegovim riječima, odluka o NIS-u mora biti u skladu s duhom odnosa Moskve i Beograda i općenito u skladu sa spomenutim sporazumom.

Govoreći o vojno-tehničkoj saradnji Rusije i Srbije, ruski veleposlanik je istaknuo kako se saradnja na tom području nastavlja.

“Nastavljamo to, nastavljamo. To je u toku i razvija se”, kazao je Bocan-Harčenko u intervjuu za agenciju RIA Novosti.

Ured za kontrolu inostrane imovine američkog ministarstva financija (OFAC) izdao je novu licencu NIS-u, kojom se dopuštaju pregovori o prodaji ruskog udjela s produženim rokom do 24. marta, ali bez dozvole za poslovanje u tom razdoblju.

Washington insistira na potpunom izlasku ruskih dioničara iz kompanije, ali su se pregovori o potencijalnoj prodaji odužili, pa je rafinerija NIS-a u Pančevu 25. novembra prestala s radom.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je kazao da “energetska situacija u Srbiji nije lagana” i da od američkog Ministarstva finansija i State Departmenta “očekuje operativnu licencu za Naftnu industriju Srbije”, koja je ne može primati sirovu naftu od 9. oktobra kada su stupile na snagu sankcije SAD-a, zbog ruske invazije na Ukrajinu.

ZADNJE VIJESTI IZ Region

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision