Monday, 22. December 2025.
Unsko-sanski kanton 2° C Few Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

16. Maja. 2018. Region
Wesley Clark: Još nije vrijeme da Kfor napusti Kosovo

Bivši zapovjednik NATO-a izjavio je da bi želio da Kosovo dobije stolicu u Ujedinjenim narodima i da, zajedno sa Srbijom, uđe u Evropsku uniju.

Penzionisani američki general Wesley Clark, koji je bio komandant NATO-a tokom bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ocjenio je da još nije došlo vrijeme da Kfor napusti Kosovo.

Clark, koji u Prištini boravi na poziv Američkog univerziteta na Kosovu, rekao je da želi da Kosovo postane dio Evropske unije.

On je na konferenciji za novinare izjavio da cilj bombardovanja 1999. godine “nije bio da se oduzmu životi”.

“Nismo željeli da ubijemo nikoga tokom bombardovanja. Nismo željeli da iko pogine, čak nismo željeli ni da bombardujemo – mi smo samo željeli da prestane etničko čišćenje”, tvrdi Clark.

Clark je, takođe, ohrabrio Beograd i Prištinu da se aktivinije i efektvnije angažuju kako bi se postigla normalizacija odnosa.

‘Kosovo i Srbija dobri susjedi’

“Ono što bih htio da vidim je sporazum između Srbije i Kosova koji bi normalizovao odnose. Da Kosovo ima mjesto u Ujedinjenim nacijama i da obje zemlje postanu članice EU-a. Nema razloga zašto dvije zemlje ne mogu biti dobri susjedi”, kazao je on.

Nekadašnji komandant NATO snaga se sastao s političkim liderima u Prištini, koji su izrazili “duboku zahvalnost” za njegov doprinos u “spašavanju nezaštićenog naroda”, kao i na “doprinosu oslobađanja Kosova”.

Clark je prisustvovao i svečanoj večeri u cilju prikupljanja sredstava namenjenih projektu američkog univerziteta “Podrži buduću uspješnu priču”, što je bio i povod za njegovu posjetu Kosovu.

ZADNJE VIJESTI IZ Region

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision