Monday, 22. December 2025.
Unsko-sanski kanton 5° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

15. Marta. 2018. Svijet
Mađarska povlači tri tone zlata iz Londona
Centralna banka Mađarske najavljuje da će vratiti u zemlju 100.000 unci (tri tone) zlata iz Londona.

Odluka o vraćanju rezervi zlata, u ukupnom iznosu od oko 130 miliona dolara, objašnjena je kao potez iz “bezbjednosnih razloga, u slučaju potencijalne geopolitičke krize”.

Centralna banka Mađarske čuva zlatne rezerve od osnivanja, 1924. godine. Količina zlata je kontinuirano rasla do Drugog svjetskog rata.

Najveća količina zlata bila je na početku sedamdesetih godina prošlog vijeka – oko 65 do 70 tona. Banka je tada odlučila da smanji zlatne rezerve na najniži mogući nivo.

Sjedinjene Američke Države i Njemačka su trenutno najveći svjetski “čuvari” zlata.

Mađarska ima jednu od najmanjih količina ovog plemenitog metala u poređenju sa ostalim zemljama Srednje Evrope. Od 1992. godine, aktivnost Budimpešte je ostala stabilna pošto Centralna banka nije kupovala, ali ni prodala nijednu od svojih zlatnih rezervi, navodi “Sputnjik”.

ZADNJE VIJESTI IZ Svijet

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision