Premijer Federacije BiH, Fadil Novalić jutros je, obraćajući se radnicima preduzeća “Krivaja-Mobel” u stečaju, istakao da je Vlada FBiH pokrenula aktivnosti na utvrđivanju svih okolnosti oko prodaje imovine tog preduzeća. Novalić je saopštio da se u proces utvrđivanja mogućih nezakonitosti prilikom prodaje imovine Krivaje uključila i Federalna uprava policije.
Izjavio je da će Vlada FBiH uraditi sve što po zakonu može kako bi riješla probleme u tom preduzeću.
“Moram priznati da je Krivaja u najtežoj situaciji od svih preduzeća u BiH. Iako smo intenzivno radili na rješavanju, još nismo uspjeli, jer je problem pravne prirode”, rekao je Novalić.
Podsjetio je da je Vlada FBiH prije više od godinu dana uputila krivičnu prijavu vezanu za događaje u “Krivaji” i istakao da je potrebno vršiti pritisak na pravosuđe da ubrza proces, a ne da se bilo ko miješa u njegov ishod.
Novalić je naglasio da bi, u slučaju kada bi imovina bila vraćena državi , Vlada mogla restrukturirati fabriku i dio radnika zaposliti, a druge socijalno zbrinuti.
“Sada imamo situaciju da je Vlada dala novac, da radnici ne rade, a da imovina više ne pripada državi i očigledno je da nešto nije regularno, zbog čega smo pokrenuli krivični postupak”, naveo je Novalić.
Načelnik Općine Zavidovići Hašim Mujanović kazao je da je više nego jasno da se u slučaju privatizacije “Krivaje” radi o kriminalnoj namjeri da se lako i brzo dođe do milionske vrijednosti državne imovine.
“Ne plašim se ortačke grupe i dok sam ja načelnik imovina neće biti upisana na njih, osim ako ne dokažu da su iplatili 8,7 miliona KM, a ne da provode brze i sumnjive privatizacije”, potcrtao je Mujanović.
Zbog protesta radnika Krivaje Mobel jutros od 09.00 sati bile su blokirane tri raskrsnice na regionalnom putu u centru Zavidovića, ali je saobraćaj u međuvremenu normalizovan.
Radnici nastoje skrenuti pažnju javnosti i odgovornih na težak položaj u koji su dovedeni nakon što je Kantonalni sud u Zenici odbio njihov zahtjev za raskid kupoprodajnog ugovora sa oratčkom grupom.
Oni smatraju da je u postupku provedbe ugovora, kojim je 2014. godine osiguran kredit od Razvojne banke u iznosu od 6,5 miliona maraka uz obavezu zapošljavanja 800 radnika, počinjen kriminal. Radnici tvrde da su zbog toga ostali bez posla i da je preduzeće ugašeno.
“Prema tužilaštvu je otišao niz krivičnih prijava koje niko do sada nije procesuirao i niko o njima nije ni raspravljao. Kroz te prijave bio bi riješen slučaj Krivaje. Ako to ne urodi plodom i ako institucije, tužilaštva, Vlada Kantona, Federacije ne pokušaju nači rješenje za Krivaju Mobel u stečaju, radnici će biti prisiljeni da mjerama daleko drastičnijim, blokadom magistralnog puta M17 i Vlade Federacije dođu do svoga cilja”, rekao je ranije predstavnik bivših radnika „Krivaja Mobel“ u stečaju Ramiz Mujić.
Radnici Krivaje u štajku su još od decembra 2015. godine.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Izdvojeno
