Friday, 19. December 2025.
Unsko-sanski kanton 3° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

14. Decembra. 2016. Svijet
Španija: Sud suspendovao rezolucije o referendumu u Kataloniji

Španski Ustavni sud suspendovao je danas rezolucije katalonskih vlasti za održavanje referenduma o nezavisnosti od Španije. Ova odluka je najnovija u pravnoj borbi centralne vlade i separatističkih katalonskih vlasti koje su obećale da će taj region sljedeće godine postati nezavisan, prenosi agencija Asošijetid pres.

Ustavni sud je poništio dvije rezolucije koje je katalonski parlament usvojio u oktobru i koje su omogućile održavanje referenduma o nezavisnosti sljedeće godine, prenosi španski lst Pais (El Pas).

Rezolucije su usvojene uprkos ranijim odlukama Ustavnog suda da je referendum o nezavisnosti neustavan.

Katalonci tvrde da će referendum održati do septembra. Sud je zaustavio prethodni pokušaj održavanja referenduma 2014. godine.

Vlada u Madridu kaže da prema španskom ustavu ni otcjepljenje ni referendum nisu dozvoljeni.

Istraživanja javnog mijenja konstantno pokazuju da je 7.5 miliona stanovnika Katalonije jednako podijeljeno o pitanju otcjepljenja od Španije, prenosi RSE.

ZADNJE VIJESTI IZ Svijet

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision