Saturday, 20. December 2025.
Unsko-sanski kanton 2° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

23. Januara. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Zbog Tučićeve ostavke namjenska industrija gubi milione maraka – JEDNI ZA, DRUGI PROTIV IZVOZA MUNICIJE UUKRAJINU

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boris Tučić, podnio je ostavku zbog, kako kaže, neslaganja sa pojedinim institucijama BiH vezano za izvoz i prodaju municije i vojne opreme iz BiH u Ukrajinu. Tako je, zbog ovakvog Tučićevog postupka, namjenska industrija oštećena za nekoliko miliona maraka. Vijest o Tučićevoj ostavci došla je iz Banje Luke, a saopštio ju je njegov stranački šef Milorad Dodik. Razlog – Tučić nije htio dati saglasnost za prodaju municije proizvedene u BiH namijenjene ukrajinskom tržištu. Za ovakav postupak dobio je Dodikovu podršku. Predsjednik RS-a tvrdi da je razlog ovakvom stavu i samo reagovanje Vlade Ruske Federacije, te da nije pametno uvlačiti se u sukob u Ukrajini.

Ubrzo se oglasio i ministar Tučić, koji je iznio razlog ostavke: “Osnovni razlog za podnošenje ostavke odnosi se na neslaganje s postupcima pojedinih institucija BiH uključenih u proces izdavanja dozvola za spoljnotrgovinski promet naoružanja i vojne opreme iz BiH, koji samo djelimično uobziruju postojeća zakonska rješenja u BiH i njene međunarodne obaveze u ovoj oblasti, te koji ozbiljno dovode u pitanje njene odnose s nekim od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera, ali i investitora u BiH”, stoji, među ostalim, u Tučićevom pismu.

Inače, za izvoz municije bh. firme moraju imati dozvolu čak četiri ministarstva, a ključno je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koje je prvo započelo proceduru, pa je zatim obustavilo jer se ministar Tučić predomislio. Ministar odbrane BiH Zekerijah Osmić tvrdi da ovo nije miješanje BiH u unutrašnje odnose u Ukrajini, već pitanje vanjskotrgovinskih ugovora vrijednih desetine miliona. “Ne znam je li Tučić podnio ostavku iz ličnih, partijskih, nacionalnih, političkih ili entitetskih razloga. U svakom slučaju, ovo su proizvođači koji prodaju municiju kao što bilo koji drugi proizvođači, naprimjer, prodaje povrće, ajvare itd.”, kazao je Osmić.

Ostavka Tučića već je na adresi Vijeća ministara, a predsjedavajući je dužan u roku od petnaest dana imenovati novog ministra. “Imajući u vidu da je nakon održanih izbora u toku postupak formiranja novih institucija vlasti, pretpostavljam da predsjedatelj taj potez neće napraviti”, smatra generalni sekretar Vijeća ministara Zvonimir Kutleša. S odlukom o ostavci upoznato je i Predsjedništvo BiH. “Moje mišljenje je da izvoz oružja u zemlje koje su u sukobu ne treba raditi”, ističe predsjedavajući Mladen Ivanić. Predsjedništvo BiH će o ovome razgovarati naredne sedmice, a jedno je sigurno – bh. namjenska industrija zbog ministra Tučića samo na ovom projektu izgubila je 10 miliona maraka.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision