Bosnu i Hercegovinu zahvatio je prvi ovogodišnji toplotni val, sa temperaturama koje prelaze 35 stepeni. Dok građani spas od vrućina traže uz vodu, ljekari upozoravaju na zdravstvene rizike koje donose ekstremno visoke temperature. Početkom ljetne sezone otvoreni su i sarajevski bazeni, koji ovih dana privlače veliki broj posjetioca u potrazi za osvježenjem.
Visoke temperature posljednjih dana otežavaju svakodnevno funkcionisanje građana širom zemlje. Poseban oprez preporučuje se osobama koje spadaju u rizične kategorije, jer vrućine mogu izazvati niz zdravstvenih problema.
RIJADA BLAŽEVIĆ, specijalistkinja urgentne medicine
“Što se tiče djelovanja visokih temperatura na zdravlje ljudi, najčešće promjene osjete hronični bolesnici. Dolazi do pada krvnog pritiska zbog širenja krvnih sudova, javljaju se vrtoglavice, glavobolje, anginozne tegobe i slično.”
Ljekari upozoravaju da tokom ovakvih vremenskih prilika posebnu pažnju treba posvetiti zaštiti organizma. Upravo zbog toga građanima savjetuju prilagođavanje dnevnih aktivnosti i izbjegavanje najtoplijeg dijela dana.
RIJADA BLAŽEVIĆ, specijalistkinja urgentne medicine
“Mi uvijek savjetujemo da se pri ovako visokim temperaturama ne izlazi u periodu kada je najjače UV zračenje, dakle od 10h ujutro do 17/18h poslijepodne. Ako se već mora izaći, potrebno je adekvatno se obući. To podrazumijeva prozračnu, svijetlu odjeću od prirodnih materijala, zaštitu glave kapom ili šeširom, zaštitu očiju sunčanim naočalama, otkrivene dijelove tijela treba namazati kremama sa visokim zaštitnim faktorom.”
Iako visoke temperature građanima otežavaju svakodnevne aktivnosti, svako pronalazi svoj način da se rashladi. Dok jedni spas od vrućina traže na bazenima, drugi prednost daju prirodi, hladu ili klimatizovanim prostorima.
Ako je suditi prema prvim danima sezone, pred sarajevskim kupalištima je još jedno dugo i prometno ljeto, a za mnoge će upravo voda biti najlakši način da se izbore s tropskim temperaturama.

