EVIJAN – U francuskom gradu Evijanu danas počinje samit zemalja članica grupe G7, na kojem će se raspravljati o Iranu, Ukrajini, globalnim ekonomskim neravnotežama koje ugrožavaju finansijsku stabilnost i usponu veštačke inteligencije.
Članice G7 SAD, Velika Britanija, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija i Japan učestvovaće na samitu koji traje od 15. do 17. juna i očekuje se da će grupa željeti da pokaže jedinstvo u svojoj podršci Ukrajini, prenosi Rojters.
Evropski članovi G7 nastojaće da ubijede predsjednika SAD Donalda Trampa da je pozicija Ukrajine ojačala, da Evropa sada snosi finansijski, vojni i politički teret ukrajinskih ratnih napora i da bi G7 trebalo da se dogovori o tome kako da pristupi smislenim pregovorima sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.
