Nije prvi put da Iran cilja države Zaljeva u kojima se nalaze američke vojne baze, ali regionalni lideri iznenađeni su razmjerom posljednjih napada te razvojem događaja koji ide upravo u onom smjeru kojeg su se pribojavali.
U napadima su pogođena stambena područja i civilna infrastruktura, dok su velika energetska postrojenja bila izravne mete. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima dužnosnici tvrde da imaju sposobnost nositi se s više od 2.000 projektila i bespilotnih letjelica lansiranih otkako je rat započeo.
Međutim, kao i druge zemlje Zaljeva, upozoravaju na prijetnju globalnoj energetskoj sigurnosti i dugoročne posljedice rata. Gospodarstva u regiji, koja se temelje na turizmu, energetici i tehnologiji, izložena su riziku da njihova ulaganja, planovi i razvojne nade pretrpe ozbiljnu štetu.
Jedan dužnosnik Ujedinjenih Arapskih Emirata izrazio je iznenađenje razinom spremnosti Irana da cilja zemlje koje su do sada imale posredničku ulogu. Iako je Iran godinama bio pod sankcijama i smatran velikom prijetnjom od strane Zapada i Izraela, a time i izoliran, sada je, ako režim preživi, ozbiljno narušio odnose s posrednicima na koje se ranije oslanjao.

