Sjedinjene Američke Države razmatraju uvođenje sankcija Alžiru zbog kupovine ruskih lovaca Su-57, a Washington razmatra primjenu zakona CAATSA kako bi blokirao ove vojne poslove i izrazio zabrinutost zbog jačanja vojnih veza Alžira i Rusije.Sjedinjene Američke Države mogle bi uvesti sankcije Alžiru zbog nabavke ruskih lovaca Su-57 koji su namijenjeni zamjeni postojećih, zastarjelih aviona u floti ove zemlje.
Na saslušanju pred Odborom za vanjske poslove Senata, šef Biroa State Departmenta za bliskoistočna pitanja Robert Palladino ukazao je da izvještaji o nabavci ruskog vojnog naoružanja od strane Alžira izazivaju zabrinutost administracije u Washingtonu.
Prema njegovim riječima, Washington bi mogao blokirati ovakve poslove primjenom Zakona o suprotstavljanju američkim protivnicima putem sankcija koji se koristi za uvođenje restriktivnih mjera protiv zemalja uključenih u značajne odbrambene transakcije s Rusijom.
“Blisko sarađujemo s alžirskom vladom na pitanjima na kojima pronalazimo zajedničke interese. Istovremeno imamo ozbiljna neslaganja o mnogim drugim temama, a ovaj posao s oružjem primjer je onoga što Sjedinjene Države smatraju problematičnim”, rekao je Palladino.Dodao je da Washington trenutno koristi postojeće diplomatske instrumente “kako bismo zaštitili naše interese i zaustavili ono što smatramo neprihvatljivim”.
Kada je riječ o samoj nabavci, Alžir je 2025. godine potvrdio kupovinu najnovijih lovaca iz Rusije, čime je postao prvi strani kupac ovog tipa aviona.
Interna dokumentacija korporacije Rostec također su ukazivala na planove o isporuci naprednih borbenih aviona Alžiru, što je dodatno potvrdilo namjere dvije strane.
Lovac Su-57 je razvio ruski dizajnerski biro Suhoj, a prvi put je poletio 2010. godine dok je prva serija ušla u upotrebu u ruskim oružanim snagama 2020. godine.
Ranije je i Indija razmatrala mogućnost kupovine ovog aviona, ali je New Delhi kasnije insistirao na lokalizaciji proizvodnje borbenih letjelica na vlastitoj teritoriji.

