Nizozemski ministar vanjskih poslova Casper Veldkamp najavio je parlamentu svoje zemlje da će od 10. septembra izraelskim ministrima Itamaru Ben-Gviru i Bezalelu Smotrichu biti zabranjen ulazak u svih 29 država članica Schengenskog sporazuma.
Odluka je saopćena tokom parlamentarne sjednice usmjerene na rat u Gazi i rješenje o dvjema državama.
Ranije su pojedine države Evropske unije uvodile zabranu ulaska za dvojicu ekstremističkih ministara poznatih po fašističkom ponašanju prema Palestincima i odlukama kojima se ruše ljudska prava.
Posljednja koja je to uradila je Španija, koja je u utorak zabranila ulazak Smotrichu i Ben Gviru. Pet sedmica ranije je to uradila Nizozemska, kao i Slovenija i Belgija.
Još ranije, dana 10. juna, Velika Britanija, Australija, Kanada, Novi Zeland i Norveška sankcionisale su Smotricha i Bena Gvira zbog “njihovog ponovljenog poticanja nasilja nad palestinskim zajednicama”.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet

