Friday, 5. December 2025.
Unsko-sanski kanton 7° C Overcast Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

3. Juna. 2025. USK
Zbog zabrinutosti roditelja, učenici OŠ ”5. oktobar” u Sanskom Mostu dva dana izostaju s nastave

 Učenici Osnovne škole “5. oktobar” u Sanskom Mostu već dva dana ne pohađaju nastavu. Roditelji navode sigurnosne razloge kao razlog bojkota, dok direktor škole tvrdi da ne postoji neposredna prijetnja po sigurnost učenika.

Školska godina se formalno završava 18. juna, ali mnogi učenici još uvijek nemaju zaključene ocjene. Posebnu zabrinutost izaziva situacija maturanata, koji bi nastavu trebali završiti 9. juna kako bi se na vrijeme upisali u srednje škole.

Od ukupno 340 učenika, u ponedjeljak je u školu došlo njih samo 11, dok ih je u petak bilo svega četvero. Direktor škole, Damir Batić, dao je šturu izjavu bez konkretnog pojašnjenja zbog čega djeca izostaju s nastave. Ni članovi Vijeća roditelja nisu željeli javno govoriti, iako se nezvanično saznaje da je uzrok bojkota slučaj vršnjačkog nasilja, zbog kojeg su prošle godine suspendovana tri uposlenika škole. O ovom slučaju vodi se sudski postupak pred Općinskim sudom od novembra prošle godine.

Navedeni slučaj dodatno je eskalirao nedavno, nakon što su zabilježene prijetnje učeniku, svega nekoliko dana uoči planirane ekskurzije za sedme i osme razrede, koja je potom iz sigurnosnih razloga odgođena. Roditelji i nastavnici danima unazad daju izjave policiji, a slučaj vodi Sektor kriminalističke policije MUP-a USK i Kantonalno tužilaštvo.

Direktor Batić pozvao je roditelje da omoguće djeci povratak u školske klupe kako bi se nastava mogla privesti kraju na vrijeme. Nastavničko vijeće, koje je danas zasjedalo, izrazilo je duboku zabrinutost zbog situacije koja je nanijela štetu ugledu škole i njenih uposlenika, te je uputilo apel nadležnim institucijama — od Policije i Centra za socijalni rad, do Ministarstva obrazovanja — da hitno reaguju.

U ovom trenutku, iz Ministarstva obrazovanja Unsko-sanskog kantona nisu se oglasili po ovom pitanju.

ZADNJE VIJESTI IZ USK

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision