Savjet ministara BiH održaće danas sjednicu, a na dnevnom redu su nacrti osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja sporazuma između Bosne i Hercegovine i Srbije o izgradnji gasovoda na novoj istočnoj interkonekciji, kao i između BiH i Hrvatske o izgradnji gasovoda na južnoj interkonekciji.Izgradnja gasovoda “Nova istočna interkonekcija BiH i Srbije” obuhvata pravac granica Srbije-BiH-Bijeljina-Banjaluka-Prijedor-Novi Grad, a gasovod “Južna interkonekcija BiH i Hrvatske” pravac Zagvozd-Posušje-Novi Travnik/Travnik, sa odvajanjem za Mostar.
Podsjetit ćemo, ova dva pitanja prethodnih sedmica bili su u fokusu prvenstveno jer je Dodik najavio da bi ministri iz RS-a mogli blokirati rad Vijeća ministara ukoliko se na stolu ne nađe Istočna interkonekcija.
Međutim, Elmedin Konaković ministar vanjskih poslova BIH je na to odgovorio da će biti Istočna, ali i Južna interkonekcija što su njih dvojica i dogovorili na sastanku u Banjoj Luci krajem prošle sedmice. Ipak, čini se da će ova dva pitanja i dalje biti predmet interesovanja i tema o kojoj će se i dalje diskutovati, pogotovo nakon izjava člana Predsjedništva BiH Željka Komšića.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina
