U okviru sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama, Rusijom, Kinom, Njemačkom, Velikom Britanijom i Francuskom, koji sprečava Iran da razvije nuklearno oružje, Teharanu su ublažene sankcije.
Kineska misija pri UN-u objavila je na Twitteru da SAD “nema pravo produžiti embargo na oružje za Iran, a kamoli ponovo pokrenuti sankcije. Održavanje sporazuma jedini je pravi put da se krene naprijed.”
Prema ovom sporazumu, američki embargo na oružje treba isteći u oktobru. Rusija je već najavila da se protivi produženju embarga na oružje Iranu, kao i američkim tvrdnjama da mogu izazvati povratak svih sankcija Teheranu.
Diplomati kažu da će se SAD vjerovatno suočiti s teškom i neugodnom bitkom ukoliko pokuša potaknuti povratak sankcija, iako nije odmah bilo jasno kako ili da li član Vijeća sigurnosti može zaustaviti takav potez.
Iran je navodno prekršio nekoliko glavnih ograničenja iz sporazuma, među kojima je i stvaranje zaliha obogaćenog uranija, kao odgovor na povlačenje SAD-a iz sporazuma i ponovno uvođenje sankcija koje su smanjile iranski izvoz nafte.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet

