Friday, 19. December 2025.
Unsko-sanski kanton 6° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

1. Maja. 2020. Bosna i Hercegovina
Ovaj Prvi maj radnici dočekuju u velikoj neizvjesnosti i strepnji

Širom svijeta danas se obilježava Praznik rada, 1. maj. Na današnji dan 1886. godine održane su demonstracije radnika u Čikagu, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a pet njih je osuđeno na smrt.

Posljedice pandemije koronavirusa od kojeg se diljem planete zarazilo 3,2 miliona, dok je preminulo više od 230.000, još uvijek su u mnogim zemljama, kada je riječ o ekonomiji, nesagledive. Svjetske sile su već izašle sa izvještajima o gubicima desetina miliona radnih mjesta. Radi saniranja posljedica izdvajaju se stotine milijardi eura.

U BiH koja ima veoma krhku ekonomiju i koja kuburi sa sve lošijom socijalnom slikom svog stanovništva, posljedice pandemije su također ogromne. U FBiH, primjerice, samo za nekoliko sedmica, posao je izgubilo više od 25.000 građana.

Da radnička nevolja bude još veća, pojedini radnici u našoj zemlji koje su poslodavci zadržali na radnom mjestu požalili su se i da plaće za mart, kojima su se nadali, sada moraju vratiti poslodavcima.

Zbog pandemije koronavirusa, ove godine Prvi maj će biti obilježen nešto drugačije nego inače.

Iako su u našoj zemlji, kao i u brojnim drugim, prethodnih godina mnogobrojni ljudi slavili Prvi maj provodeći vrijeme u prirodi, roštiljajući i družeći se sa drugim ljudima, zbog trenutne epidemiološke situacije, ove godine vlasti su zabranile okupljanja.

Vlasti RS donijele su odluku o uvođenju policijskog časa danas, sutra i prekosutra. Građani će tokom ova tri dana moći izaći iz kuće samo u periodu od 05.00 do 12.00 časova.

U Federaciji BiH, mjere su nešto blaže, te će policijski čas biti na snazi od 22.00 do 05.00 sva tri dana, a prema odluci Federalnog štaba civilne zaštite, zabranjuje se okupljanje više od pet ljudi.

U oba bh. entiteta, 1. i 2. maj proglašeni su neradnim danima.

Čestitke povodom Međunarodnog dana rada upućuje kolektiv radio Velkatona.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision